Název práce: Implementace Mezinárodních standardů účetního výkaznictví do sekundárního vzdělávání
Autor(ka) práce: Pospíšil, Zdeněk
Vedoucí práce: Berková, Kateřina
Oponenti práce: Fišerová, Marie
Diplomová práce na téma „Implementace Mezinárodních standardů účetního výkaznictví do sekundárního vzdělávání“ se zaobírá otázkou, zda-li je vhodné zařadit problematiku IFRS do systému učiva v účetnictví na obchodních akademiích. Práce je rozdělena do dvou částí. V první části, teoretické, se čtenáři podrobně seznámí s regulací účetnictví v ČR a světovou harmonizací, kterou upravuje IFRS. V praktické části práce jsou uvedeny výsledky výzkumu didaktického testu, který zjišťoval dosavadní úroveň znalostí účetnictví, které jsou potřebné pro zvládnutí učiva o IFRS. Závěrečná a hlavní část diplomové práce obsahuje mnou sestavený návrh zařazení učiva o IFRS do předmětu účetnictví na obchodních akademiích. Součástí budou také schémata vlastní návrhy výkladových i procvičovacích příkladů.
Klíčová slova: Obchodní akademie; účetnictví; harmonizace; Koncepční rámec; Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS), ; regulace účetnictví
Název práce: Implementation of International Financial Reporting Standards in Secondary Education
Autor(ka) práce: Pospíšil, Zdeněk
Vedoucí práce: Berková, Kateřina
Oponenti práce: Fišerová, Marie
The diploma thesis on "Implementation of International Financial Reporting Standards in Secondary Education" deals with the question of if it is appropriate to include IFRS in the accounting system at the secondary school of business and commerce. The thesis is divided into two parts. In the first part, theoretical, the readers will get apprise with the regulation of accounting in the Czech Republic and the global harmonization regulated by IFRS. In the practical part of the thesis I present the results of the didactic test research, which investigated the existing level of knowledge of accounting, which is necessary for mastering the IFRS curriculum. The final and main part of my diploma thesis includes a proposal to classify the IFRS course into the subject of accounting at secondary school of business and commerce. The charts will also include suggestions for explanatory and practice examples.
Klíčová slova: accounting; accounting regulation; harmonization; Conceptual Framework; secondary school of business and commers; International Financial Reporting Standard (IFRS)

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra didaktiky ekonomických předmětů