Název práce: Analýza zadluženosti a počtu osobních bankrotů obyvatel krajů ČR v závislosti na míře nezaměstnanosti
Autor(ka) práce: Urbánek, Vojtěch
Vedoucí práce: Pělucha, Martin
Oponenti práce: Kouřilová, Jana
Diplomová práce je zaměřena na porovnání počtu nezaměstnaných, počtu insolvencí a počtu exekucí v jednotlivých krajích České republiky, a zhodnocení jejich potenciální závislosti. Teoretická část je zaměřena na seznámení se základní problematikou nezaměstnanosti jejími druhy a následky. Dále je zde řešena problematika insolvence a exekuce, jejich rozdílem, jejich řešením v rámci zákona u nás i v jiných státech a jejich potenciálních následcích na člověka. Praktická část se pak soustředí na jednotlivá konkrétní data pro Českou republiku a pro jednotlivé kraje, a jejich historický vývoj. Dochází k vzájemnému porovnávání hodnot za poslední dva roky a hledání vzájemných souvislostí a závislostí. Ať už přímo mezi sebou nebo nepřímo přes počet obyvatel. Hlavním přínosem této práce je porovnání těchto veličin, jejichž vzájemná souvislost může být sice na první pohled jasná, ale přímá závislost se zde už nemusí vyskytovat. K tomu je použita metoda rešerše relevantních zdrojů a jejich vzájemná komparace a následná analýza výsledných poznatků.
Klíčová slova: Exekuční řízení; Exekuce; Insolvence; Nezaměstnanost; Kraje ČR; Praha; Chudoba
Název práce: Analysis of the indebtedness and the number of personal bankruptcies of the inhabitants in the regions of the Czech Republic in a relation to the unemployment rate
Autor(ka) práce: Urbánek, Vojtěch
Vedoucí práce: Pělucha, Martin
Oponenti práce: Kouřilová, Jana
This master‘s thesis is focused on a comparison of the number of unemployed people, number of insolvencies and number of executions in the individual regions of the Czech Republic, and evaluation of their potential dependence. The theoretical part is focused on getting acquainted with basic issues of an unemployment. E.g. its types or consequences. It also deals with the issue of insolvency and execution, their difference, their solution within the law in our country and in other states and their potential consequences on human beings. The practical part focuses on the particular data for the Czech Republic and its individual regions and their historical development. There is a comparison of values over the last two years and the search for the mutual relations and dependencies. These relations and dependencies could be examined directly among themselves or indirectly over the amount of population. The main contribution of this work is the comparison of these variables, whose interrelationship may be apparent at the first glance, but direct dependence does not need to be present here. For the diploma thesis it is used the method of researches of relevant sources and their mutual comparison and the subsequent analysis of the resulting findings.
Klíčová slova: Poverty; Execution; Prague; Execution proceeding; Insolvency; Unemloyment; CZ Regions

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionální studia
Fakulta: Národohospodářská fakulta