Analýza hypotéčních úvěrů v ČR a SR

Autor(ka) práce: Skirčáková, Jana
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Rajl, Jiří
Předmětem diplomové práce je analýza hypotečního trhu a jednotlivých hypotečních produktů v České republice a na Slovensku. Dalším cílem je potvrzení či vyvrácení stanovených hypotéz prostřednictvím dotazníkového šetření. V úvodní části je práce zaměřena na teoretický základ a legislativní rámec, vymezení několika základních pojmů a popsání typů hypotečních úvěrů, které mnou vybrané komerční banky nabízejí. Druhá kapitola je věnována vývoji úrokových sazeb od počátku hypotečního úvěrování až po současnost. Dále se v této části zabývám státní podporou hypoték u nás i na Slovensku. Ve třetí části je zpracována analýza nabídky hypotečních produktů třech vybraných bank a také modelový příklad, ve kterém jsou jednotlivé banky porovnány. Poslední kapitola je zaměřena na dotazníkové šetření a jeho výsledky.
Klíčová slova: hypoteční úvěr; banky; úroková sazba
Název práce: The Analysis of the Mortgage Loans in the Czech Republic and the Slovak Republic
Autor(ka) práce: Skirčáková, Jana
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Rajl, Jiří
The subject of this thesis is the analysis of the mortgage market and mortgage products in the Czech Republic and the Slovak Republic. Another goal of this thesis is to confirm or refute the hypotheses by means of a survey. The first part of the thesis focuses on the theoretical basis and legislative framework, defining a few basic concepts and describing the types of mortgage loans that selected commercial banks offers. The second chapter is devoted to the development of interest rates from the beginning of mortgage lending to the present. In this part I also deal with state support of mortgages in our country and in Slovakia. The third part analyzes the offer of mortgage products of three selected banks and also a model example in which individual banks are compared. The last chapter is focused on the survey and its results.
Klíčová slova: banks; interest rate; mortage loans

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví