Název práce: Analýza nových environmentálních zátěží vznikajících na území České republiky po roce 1989
Autor(ka) práce: Skálová, Ivona
Vedoucí práce: Geuss, Erik
Oponenti práce: Branžovský, Antonín
Diplomová práce se zabývá problematikou nových environmentálních zátěží, které vznikají po roce 1989 na území České republiky. Zaměřuje se konkrétně na zátěže, u kterých nelze využít principu znečišťovatel platí a vznikají jako důsledek neúspěšných podnikatelských aktivit. Práce analyzuje současný systém financování environmentálních zátěží z veřejných prostředků ve spolupráci se Stáním fondem životního prostředí z pohledu daňového poplatníka. Pomocí SWOT analýzy je zjištěno, jaké jsou slabé a silné stránky současného systému ex post financování. Na příkladech environmentálních zátěží z praxe je demonstrováno, že současný systém financování je výraznou zátěží pro daňové poplatníky. Text také porovnává nové environmentální zátěže a vzniklé náklady s kontaminovanými lokalitami v Evropské unii.
Klíčová slova: environmentální zátěže; externality; odpady; nelegální skládka; životní prostředí
Název práce: Analysis of new contaminated sites arising in the Czech Republic after 1989
Autor(ka) práce: Skálová, Ivona
Vedoucí práce: Geuss, Erik
Oponenti práce: Branžovský, Antonín
This master thesis deals with the issue of new contaminated sites that arise in Czech Republic after 1989. It focuses on contaminated sites that arise as a result of unsuccessful business activities. And we can’t use the polluter pays principle for this contaminated sites. The thesis analyzes the current system of financing new contaminated sites from public funds in cooperation with the State Environmental Fund from the point of view of the taxpayer. The SWOT analysis has identified the weaknesses and strengths of the current ex post funding system. Examples of contaminated sites from practice of Czech Republic demonstrate that current funding system is a significant economic burden on taxpayers. The thesis also compares new contaminated sites in Czech Republic with contaminated sites in European Union in terms of cost.
Klíčová slova: contaminated sites; externalities; waste; illegal landfill; environment

Studijní program / obor: Hospodářská politika a správa/Ekonomika a správa životního prostředí
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra institucionální, environmentální a experimentální ekonomie