Autentický leadership v Českej Republike a na Slovensku

Vedoucí práce: Pauknerová, Daniela
Oponenti práce: Teplíková, Adéla
Jazyk práce: English
This Master’s thesis focus on comparison of authentic leadership style between the Czech Republic and Slovakia. So far are not many authors focusing on comparison of leadership across countries and if so, not into such details. They rather compare regions between each other. However, for education and development of leaders working in international environment, are these information essential. The goal of this master’s thesis is to introduce analyses of authentic leadership in the Czech Republic and Slovakia and list possible factors influencing the differences in results. To accomplish this goal, I will start with a cross-cultural comparison of countries based on Hofstede, Trompenaars and the project Globe and then I test the theory through Authentic Leadership Questionnaire, which will be fulfilled by leaders from both countries. As outcome will be provided comparison of authentic leadership in the Czech Republic and Slovakia based on four case studies.
Klíčová slova: Authenticity; Leadership; Cross-cultural comparison
Název práce: Autentický leadership v Českej Republike a na Slovensku
Autor(ka) práce: Mičianová, Barbora
Vedoucí práce: Pauknerová, Daniela
Oponenti práce: Teplíková, Adéla
Jazyk práce: English
Táto diplomová práca sa zameriava na porovnanie autentického leadershipu medzi Českou Republikou a Slovenskom. Zatiaľ sa veľa autorov nezameriava na porovnanie leadershipu medzi rôznymi krajinami, ale keď už, nie do takého detailu. Autori radšej porovnávajú medzi sebou regióny, než krajiny. Každopádne, pre ďalšie vzdelávanie a rozvoj lídrov pracujúci v medzinárodnom prostredí, sú tieto informácie nevyhnutné. Gólom tejto práce je predstaviť analýzu autentického leadershipu v Českej Republike a na Slovensku a vymenovať možné faktory, ktoré ovplyvňujú rozdielnosť výsledkov. Pre dosiahnutie tohto cieľa začnem s medzi kultúrnym porovnaním krajín, založenom na poznatkoch od Hofstedeho, Trompenaarsa a výskumníkov z projektu Globe. Následne porovnám teóriu s výsledkami oficiálneho dotazníka – Authentic Leadership Questionnaire, ktorý bude vyplnený lídrami z oboch krajín. Ako výstup bude poskytnutá analýza porovnania autentického leadershipu v Českej Republike a na Slovensku.
Klíčová slova: Autentickosť; Leadership; Medzi kultúrne porovnanie

Studijní program / obor: Ekonomika a management/International Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra manažerské psychologie a sociologie