Ocenění společnosti Unipetrol a.s

Autor(ka) práce: Malý, Michal
Vedoucí práce: Smrčka, Luboš
Oponenti práce: Schönfeld, Jaroslav
Tématem této diplomové práce je stanovení tržní hodnoty společnosti Unipetrol a.s. pro vlastníky a férové ceny jedné akcie. Práce je rozdělená do na dvou částí. V teoretické, jsou popsané všechny metody a principy, které byly použity v části praktické. Praktická část je uvozena představením společnosti a jejího business modelu. Následuje strategická část, jejíž součástí je i finanční analýza, která analyzuje aktuální postavení podniku v rámci odvětví a konkurence a identifikuje vlivy na výslednou hodnotu společnosti. Následně je představen finanční plán společnosti na 5 let, ze kterého vychází ocenění podniku výnosovou metodou diskontovaných peněžních toků ve verzi FCFF. Výsledné ocenění je doplněno o ocenění metodu porovnatelných podniků, která slouží jako nástroj pro potvrzení, zda hodnota získaná metodou DCF odpovídá širším ekonomickým zákonitostem.
Klíčová slova: Oceňování podniku; DCF ve variantě FCFF,; Strategická analýza; Finanční analýza
Název práce: Valuation of Unipetrol a.s
Autor(ka) práce: Malý, Michal
Vedoucí práce: Smrčka, Luboš
Oponenti práce: Schönfeld, Jaroslav
The aim of this thesis is the valuation of the company Unipetrol a.s. and estimate of a fair market value of the share price. The thesis was split into two parts. The theoretical part describes all methods and fundamentals used in the practical part. The practical part starts with a strategic and a financial analysis that evaluate the current situation of the company and identify main drivers of Unipetrol’s equity value. Introduction of key value drivers provides a baseline for the financial plan and the CF projection and it is followed by the final valuation with discounted cash flow model using FCFF. Comparable companies multiples are used as a tool to confirm that the value implied by the DCF method makes sense also from economical perspective.
Klíčová slova: Financial analysis; Strategic analysis, ; Company valuation; DCF FCFF

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra strategie