Název práce: Spolupráce firem s digitálními nomády v pozici zaměstnanců a nezávislých profesionálů
Autor(ka) práce: Královcová, Kamila
Vedoucí práce: Jiřinová, Kateřina
Oponenti práce: Dědková, Jaroslava
Rozvoj moderních informačních a komunikačních technologií nabízí široké možnosti jejich využití. V některých oborech jsou dnes počítač a internetové připojení jediné předpoklady potřebné k realizaci pracovních činností. To vytváří prostor k práci na jakémkoli místě na světě, kde jsou tyto dva prostředky k dispozici. Postupně se rozvíjí fenomén, který se nazývá digitální nomádství. Předložená práce se zabývá vlivy působícími na rozvoj fenoménu digitálního nomádství a zkoumá základní předpoklady pro efektivní spolupráci firem a digitálních nomádů. Danou problematikou je možné se zabývat z různých úhlů pohledu, tato diplomová práce se ji snaží uchopit z pohledu řízení firmy. Pomocí kvalitativního výzkumu identifikuje základní předpoklady pro efektivní spolupráce firem s digitálními nomády.
Klíčová slova: Digitální nomád; novodobé nomádsví; práce na dálku; zaměstnanec pracující na dálku; remote workers; digital nomad
Název práce: Collaboration between companies and digital nomads as employees and freelancers
Autor(ka) práce: Královcová, Kamila
Vedoucí práce: Jiřinová, Kateřina
Oponenti práce: Dědková, Jaroslava
Expansion of modern information and communication technologies offers wide range of opportunities for usage. In certain fields, a computer and internet connection are the only prerequisites needed to pursue job activities. This creates a possibility to work from almost anywhere in the world. A phenomenon called digital nomadism is growing. This thesis disserts upon influences of increase of this phenomenon and investigates essential conditions for a successful cooperation between companies and digital nomads. The digital nomadism can be explored from various points of view, this thesis looks at the phenomenon from the companies’ management point of view. Using qualitative research, the thesis identifies the basic prerequisites for effective collaboration with digital nomads.
Klíčová slova: employee as remote worker ; Digital nomad; modern nomadism; remote work

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra managementu