Dopady remittancí na trh práce ve vybraných Evropských zemích

Název práce: Dopady remittancí na trh práce ve vybraných Evropských zemích
Autor(ka) práce: Hanuš, Jakub
Vedoucí práce: Čermáková, Klára
Oponenti práce: Babin, Jan
Tato bakalářská práce se snaží potvrdit teoretický předpoklad negativního vlivu remittancí na zaměstnanost a pozitivního vlivu na investice v Bulharsku, Rumunsku a Makedonii v letech 1995-2010. K analýze dat jsou využity ekonometrické modely, založené na metodě nejmenších čtverců. Data jsou získána z internetových databází World Bank, International Monetary Fund a Eurostat. Výsledky modelů potvrdili negativní vztah remittancí a zaměstnanosti v Bulharsku a Makedonii. Ve vztahu remittancí a investic potvrdili výsledky modelů tento vztah v Bulharsku a Rumunsku.
Klíčová slova: migrace; investice; zaměstnanost; remittance
Název práce: Impact of Remittance on Labour Market in Selected European Countries
Autor(ka) práce: Hanuš, Jakub
Vedoucí práce: Čermáková, Klára
Oponenti práce: Babin, Jan
This bachelor thesis analyzes theoretical assumption that remittance have negative impact on employment and positive impact on investment in Bulgaria, Romania and Macedonia in years 1995-2010. To analyze the data are used in econometric models based on the ordinary least squares method. The data are obtained from internet databases World Bank, International Monetary Fund and Eurostat. The results of these models confirmed negative relationship of remittance and employment in Bulgaria and Macedonia. In respect of remittance and investment, confirmed the results of the models this relationship in Bulgaria and Romania.
Klíčová slova: Migration; Investment; Employment; Remittance

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie