Název práce: Entrepreneurial Activity and Options to Its Support through Public Policies
Autor(ka) práce: Dvouletý, Ondřej
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Lukeš, Martin
Oponenti práce: Pilková, Anna; Šebestová, Jarmila
Jazyk práce: English
The thesis consists of a series of peer-reviewed journal articles focused on entrepreneurial activity and entrepreneurship in the context of public policies. The research objectives of the studies include analysis of determinants of entrepreneurial activity on different levels (for group of Nordic countries and Czech regions), investigation of the impact of entrepreneurship on economic development of the Czech regions, and evaluation of the two Czech public programmes promoting entrepreneurship/self-employment. First case offers an aggregated evaluation of the self-employment programme for unemployed individuals and the second analysis demonstrates the impact of soft loans and credit guarantees on financial performance of the newly established enterprises. Individual research articles are associated in an introductory chapter, which aims to provide reader with a structured summary on the studied topic. Contribution of all above mentioned studies lies in the effort to collect empirical data and to create knowledge to help stakeholders and policy makers to form evidence driven policies promoting entrepreneurship and self-employment.
Klíčová slova: Determinants of Entrepreneurship; Regional Economic Development; Self-employment; Entrepreneurship Policy Evaluation ; Entrepreneurial Activity
Název práce: Podnikatelská aktivita a možnosti její podpory prostřednictvím veřejných politik
Autor(ka) práce: Dvouletý, Ondřej
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Lukeš, Martin
Oponenti práce: Pilková, Anna; Šebestová, Jarmila
Jazyk práce: English
Disertační práce je souborem recenzovaných článků věnovaných tématu podnikatelské aktivity a možnostem její podpory prostřednictvím veřejných politik. Práce se věnuje analýze determinantů podnikatelské aktivity (na příkladech nordických zemí a regionů České republiky), testování vlivu podnikatelské aktivity na ekonomický vývoj českých regionů a vyhodnocení dvou českých veřejných programů podpory podnikání. První analýza vyhodnocuje na regionální úrovni příspěvky poskytované nezaměstnaným za účelem založení samostatně výdělečně činné činnosti, a druhé empirické šetření analyzuje dopady podpory prostřednictvím finančních nástrojů (úvěrů a záruk) na finanční výkonnost nově založených podniků. Jednotlivé studie jsou pak sdruženy v úvodní kapitole, která čtenáři poskytuje ucelený přehled zkoumané problematiky, a která také shrnuje hlavní závěry jednotlivých studií. Výše uvedené studie empiricky přispívají k současnému poznání v oblasti veřejných politik podpory podnikání a zdůrazňují, že je třeba formulovat hospodářsko-politická opatření na základě empirických poznatků.
Klíčová slova: podnikatelská aktivita; ekonomický vývoj regionů; osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ); vyhodnocení politik podpory podnikání ; determinanty podnikání

Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská