Důsledky nerovnováh v systému TARGET2 pro eurozónu a bankovní sektor

Název práce: Důsledky nerovnováh v systému TARGET2 pro eurozónu a bankovní sektor
Autor(ka) práce: Knotek, Pavel
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Šaroch, Stanislav
Oponenti práce: Jiránková, Martina; Jílek, Josef; Kapounek, Svatopluk
Disertační práce se zabývá tématem relativně nových nerovnováh v platebním systému TARGET v podobě významných pozic vybraných zemí Evropské měnové unie (EMU), respektive jejich centrálních bank, ve vazbě na bankovní sektor a komerční banky působící v rámci eurozóny, které představují klíčovou součást finančního trhu. Cílem práce je vysvětlit vzniklé pozice a jejich vlastnosti, příčiny vzniku a možnosti řešení včetně posouzení role bankovních sektorů v procesu formování pozic v systému TARGET a jejich vlastností. K dalším zkoumaným tématům patří fragmentace evropského bankovního sektoru a přeshraniční pozice komerčních bank působících v EMU. Práce je doplněna o posouzení podobnosti bankovních sektorů vybraných zemí EMU pomocí metody shlukové analýzy.
Klíčová slova: platební systém TARGET; banky; TARGET pozice; H. W. Sinn; nerovnováhy; eurozóna; kapitálové toky; ECB; bankovní sektory; fragmentace
Název práce: Consequences of imbalances in TARGET2 system for eurozone and banking sector
Autor(ka) práce: Knotek, Pavel
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Šaroch, Stanislav
Oponenti práce: Jiránková, Martina; Jílek, Josef; Kapounek, Svatopluk
The thesis deals with topic of relatively new imbalances in TARGET, which is the payment system used in eurozone, in the form of significant positions held by certain central banks of eurozone member countries in relation to banking sector and commercial banks operating in European Monetary Union (EMU) as a key part of financial market. Aim of the thesis is to explain and analyze positions in TARGET, causes of imbalances and their possible solutions with focus on role of banking sectors and their parameters in evolution of TARGET positions. Fragmentation in European banking sector, cross-border positions of commercial banks in EMU are analysed as well. The thesis also contains assessment of homogeneity among banking sectors of defined EMU countries performed by cluster analysis.
Klíčová slova: imbalances; banks; capital flows; TARGET payment system; H. W. Sinn; TARGET positions; ECB; banking sectors; fragmentation; eurozone

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.