Návrhy neortodoxních nástrojů vyhlazování úvěrového cyklu v úvěrové ekonomice

Název práce: Návrhy neortodoxních nástrojů vyhlazování úvěrového cyklu v úvěrové ekonomice
Autor(ka) práce: Štekláč, Jiří
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Jílek, Josef
Oponenti práce: Řežábek, Pavel; Dědek, Oldřich
Práce ve své první „teoretické“ části vysvětluje fungování a mechanismy úvěrové ekonomiky. Vysvětluje endogenní podstatu peněz, logiku peněžního oběhu, pasivní roli centrální banky a na základě kombinace ekonomické teorie a praxe identifikuje hlavní příčiny zvýšené volatility poskytnutých úvěrů a dluhopisů v aktivech obchodních bank. Mezi tyto příčiny patří zejména nekvalitní alokace úvěrů, zvyšování úrokových sazeb, hromadění peněz, oddlužování soukromého sektoru. V závěru teoretické části práce jsou vysvětleny a popsány metody měření faktorů zapříčiňujících zvýšenou volatilitu úvěrového cyklu a měření volatility úvěrového cyklu samotného. Tyto metody měření dále práce využívá v praktické části.Předmětem praktické části práce je nejprve empirické ověření uvedených teoretických tezí na datech z americké ekonomiky do roku 2015, a to v členění dle uvedených teoretických faktorů zvyšujících volatilitu úvěrového cyklu..Praktická část práce uzavírá identifikací neortodoxních hospodářsko-politických a legislativních nástrojů, které mají potenciál zčásti či zcela vyhladit (snížit volatilitu) úvěrového cyklu. Autor dospívá k závěru, že hlavním nástrojem k vyhlazení úvěrového cyklu je docilování stabilního ročního růstu objemu úvěrů a dluhopisů v aktivech institucí tvořících peníze (potažmo stabilního růstu peněžní zásoby), a to prostřednictvím veřejného zadlužení (zejména objemu dluhopisů centrální vlády) v aktivech institucí tvořících peníze, případně doprovozeného stanovením pravidla pro součet růstu celkového zadlužení soukromého a veřejného sektoru k HDP.Mezi podpůrné nástroje vyhlazení úvěrového cyklu, jejichž účelem je především ex ante co nejvíce zamezit nutnosti využití hlavního nástroje vzhledem k cíli, autor navrhuje, stanovení jednoznačných pravidel pro aktiva obchodních bank, definitivní opuštění tradiční měnové politiky (tj. operativním kritériem centrální banky nemá být krátkodobá úroková sazba) a konečně zavedení možnosti snížování daňového základu o výdaje a zdanění dle principu peněžních toků.Identifikace těchto neortodoxních nástrojů na základě kombinace vysvětlení mechanismu fungování úvěrové ekonomiky pomocí alternativních ekonomických teorií a hospodářsko-politické praxe v USA je primární přidanou hodnotou této práce.
Klíčová slova: banky a jiné vkladové instituce; peněžní zásoba a úvěr; úvěrový cyklus; post keynesovská ekonomie; hospodářská politika
Název práce: Unorthodox tools of credit cycle smoothing in credit economy
Autor(ka) práce: Štekláč, Jiří
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Jílek, Josef
Oponenti práce: Řežábek, Pavel; Dědek, Oldřich
Within its theoretical framework, the thesis endeavor to explain the basis functions and mechanism of current credit economy. It explains endogenous essense of money, the logic of money circulation and passive role of central bank. Moreover, the study explains the main causes of higher volatilty of credit cycle measured by the volatility of the assets (especially granted loans and bonds) of commercial banks. The main causes could be concluded as: poor quality credit allocation, increases in interest rates, money hoarding, privat sector deleveraging and financial sector (de)regulation. Last section of the theoretical part is devoted to measurement methods of higher credit cycle volatility which are applied subsequently in practical part of the thesis.The subject of the practical section is a verification of the theoretical thesis based on US data. Together, the section identifies some historical events which may potentially affected the volatility of the credit cycle in a specific maner. Practical section concludes by the identification of unorthodox economic policy and legislative tools which may bear a potential to smooth (reduce volatility of) the credit cycle.The author concludes that central tool which reaches that goal is stable growth of granted loans and bonds in bank’s assets (which determines the stable growth of money supply) throughout a public debt (especially central governement bonds) in bank’s assets. That tool may be accompanied by the setting the rule for maximum growth of sum of public and private debt to GDP.The supportive tools (which goal is to minimalize neceesity of using the proposed central tool) to smooth the credit cycle include:Setting the strict rules for commercial banks‘ assets and liabilities, definitive abolition of tradional monetary policy, implementation a system of taxation with significant options for tax base reduction by expenditures and tax system based on cash flow principle. Identification of such unorthodox tools on the basis of combination of current credit economy explanation with use of altenrative economic theoretical apparatus and economic policy in US practice is primary added value of that thesis.
Klíčová slova: credit cycle; banks and other depository institutions; economic policy; post keynesian economics; money supply and credit

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.