Název práce: Činnost osádek v MKD jako faktor ovlivňující mezinárodní obchodní operace se zbožím
Autor(ka) práce: Rejmíšová, Anna
Vedoucí práce: Novák, Radek
Oponenti práce: Medveď, Jan
Cílem práce je analyzovat vliv osádek na organizaci a průběh přepravních operací v mezinárodní kamionové dopravě a popsat aktuálně nejvýznamnější problémy týkající se činnosti osádek MKD. Na úvod práce jsou vymezeny základní pojmy a charakter MKD. Dále jsou popsány vybrané české i mezinárodní legislativní předpisy, které se vážou k práci osádek MKD. Další část se věnuje identifikaci hlavních problémů současného dopravního trhu, které se právě k osádkám vztahují. Závěrečná část pak analyzuje a porovnává zákony o minimální mzdě, které jednotlivé evropské státy uplatňují na řidiče. Doplněna je o praktické zkušenosti vybraných logistických firem působících na českém trhu s MKD.
Klíčová slova: Mezinárodní kamionová doprava; nedostatek profesionálních řidičů; směrnice o vysílání pracovníků; silniční balíček; minimální mzda; MiLoG; Loi Macron; LSD-BG
Název práce: International road freight transport drivers as a factor influencing international trade with goods
Autor(ka) práce: Rejmíšová, Anna
Vedoucí práce: Novák, Radek
Oponenti práce: Medveď, Jan
The aim of this thesis is to analyze a possible influence of drivers on the organization and process of transport operations in international truck transport and to describe the most important current problems related to the activity of drivers. At the beginning of the thesis, basic concepts and character of the international truck transport are defined. Further, selected Czech as well as international legislation is described. Following part identifies main problems of the current transport market that are related to the drivers. The final part analyzes and compares the minimum wage laws that individual European states apply to drivers. The practical experience of selected logistics companies operating on the Czech international truck transport market is complemented.
Klíčová slova: International road freight transport; driver shortage; Posting of Workers Directive; Mobility Package; minimum wage; MiLoG; Loi Macron; LSD-BG

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská