Postoj neutrálních států EU k bezpečnostní a obranné dimenzi EU

Název práce: Postoj neutrálnych štátov EÚ k bezpečnostnej a obrannej dimenzii EÚ
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa zaoberá bezpečnostne-obrannou dimenziou štyroch neutrálnych štátov Európskej únie. Týmito štátmi sú Rakúsko, Fínsko, Švédsko a Írsko. Práca skúma vývoj, zmeny a uplatňovanie neutrality týchto štyroch štátov, predovšetkým v súvislosti s ich členstvom v EÚ a jej Spoločnou bezpečnostnou a obrannou politikou. Okrem toho sa práca zameriava na posúdenie a vyhodnotenie zlučiteľnosti ich neutrality s touto politikou. Práca v závere hodnotí prístup štyroch vybraných neutrálnych štátov k rozvoju Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ, prevádza hodnotenie na základe identifikovateľných parametrov z hľadiska aktivít týchto krajín a následne neutrálne štáty porovnáva.
Klíčová slova: neutralita; SBOP; Európska únia
Název práce: The attitude of the EU neutral states towards the EU security and defense dimension
Jazyk práce: Slovensky
The diploma thesis deals with the security-defense dimension of the four neutral states of the European Union. These countries are Austria, Finland, Sweden and Ireland. The paper examines the development, changes and application of the neutrality of these four states, especially in relation to their membership in the EU and its Common Security and Defense Policy. In addition, the work focuses on assessing and evaluating the compatibility of their neutrality with this policy. Finally, the work evaluates the approach of the four selected neutral states to the development of the EU Common Security and Defense Policy, it carries out an assessment based on the identifiable parameters in terms of the activities of these countries, and then compares the neutral states.
Klíčová slova: neutrality; CSDP; European union
Název práce: Postoj neutrálních států EU k bezpečnostní a obranné dimenzi EU
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se zabývá bezpečnostně-obrannou dimenzí čtyř neutrálních států Evropské unie. Těmito státy jsou Rakousko, Finsko, Švédsko a Irsko. Práce zkoumá vývoj, změny a uplatňování neutrality těchto čtyř států, především v souvislosti s jejich členstvím v EU a její Společnou bezpečnostní a obrannou politikou. Kromě toho se práce zaměřuje na posouzení a vyhodnocení slučitelnosti jejich neutrality s touto politikou. Práce v závěru hodnotí přístup čtyř vybraných neutrálních států k rozvoji Společné bezpečnostní a obranné politiky EU, provádí hodnocení na základě identifikovatelných parametrů z hlediska aktivit těchto zemí a následně neutrální státy porovnává.
Klíčová slova: SBOP; neutralita; Evropská unie

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie