Koncept preventivní diplomacie a jeho uplatnění ve Střední Asii

Název práce: Koncept preventívnej diplomacie a jeho uplatnenie v Strednej Ázii
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa venuje konceptu preventívnej diplomacie a skúma formou prípadovej štúdie jeho aplikáciu na región Strednej Ázie vo forme regionálneho centra OSN. Prvá kapitola práce sa venuje systematizácii definícií preventívnej diplomacie i vývoju tohto konceptu. Doposiaľ neexistuje jedna všeobecne prijímaná definícia, pričom rozdiely sú predovšetkým vo vhodnej dobe zasiahnutia a použitých nástrojoch. Druhá kapitola sa vo forme prípadovej štúdie venuje Regionálnemu centru OSN pre preventívnu diplomaciu v Strednej Ázii (UNRCCA), ktoré OSN v roku 2007 založilo na žiadosť vlád regiónu. Opierajúc sa o správu generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorá označila regionálne centrá OSN za jeden z najefektívnejších nástrojov preventívnej diplomacie OSN, si diplomová práca kladie za cieľ pomocou kritickej analýzy s využitím teoretického rámca z prvej kapitoly preskúmať fungovanie a charakteristiky UNRCCA.
Klíčová slova: preventívna diplomacia; prevencia konfliktov; Stredná Ázia; OSN; UNRCCA
Název práce: Koncept preventivní diplomacie a jeho uplatnění ve Střední Asii
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se zabývá konceptem preventivní diplomacie a zkoumá formou případové studie jeho aplikaci na region Střední Asie ve formě regionálního centra OSN. První kapitola práce se věnuje systematizaci definic preventivní diplomacie i vývoji tohoto konceptu. Doposud neexistuje jedna obecně přijímaná definice, přičemž neshoda panuje především ve vhodné době zasažení a v použitých nástrojích. Druhá kapitola se ve formě případové studie věnuje regionálnímu středisku OSN pro preventivní diplomacii ve Střední Asii (UNRCCA), které OSN v roce 2007 založilo na žádost vlád regionu. Opíraje se o zprávu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, která označila regionální centra OSN za jeden z nejefektivnějších nástrojů preventivní diplomacie OSN, si diplomová práce klade za cíl pomocí kritické analýzy s využitím teoretického rámce z první kapitoly prozkoumat fungování a charakteristiky UNRCCA.
Klíčová slova: prevence konfliktů; Střední Asie; OSN; UNRCCA; preventivní diplomacie
Název práce: The concept of preventive diplomacy and its application to Central Asia
Jazyk práce: Slovensky
The main topic of this master's thesis is the concept of preventive diplomacy and its application to Central Asia in the form of the UN regional centre. The first chapter of the thesis deals with the systematisation of different definitions of preventive diplomacy and the development of this concept. Until now, there is no universally agreed upon definition, the differences remain mainly in the question of the appropriate time of intervention and the tools used. The second chapter, in the form of a case study, addresses the United Nations Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia (UNRCCA), which the UN established in 2007 at the request of regional governments. Based on the UN Secretary-General Ban Ki-moon’s report, which described UN Regional Centres as one of the most effective tools of UN preventive diplomacy, the diploma thesis aims to explore the functioning and characteristics of UNRCCA through a critical analysis using the theoretical framework obtained in the first chapter.
Klíčová slova: preventive diplomacy; conflict prevention; Central Asia; UN; UNRCCA

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie