DRG systém v České republice a jeho důsledky

Název práce: DRG system in the Czech Republic and its implications
Autor(ka) práce: Kučera, Dušan
Vedoucí práce: Bertoli, Paola
Oponenti práce: Lešetický, Ondřej
Jazyk práce: English
The aim of this thesis is to provide an overview of the Czech healthcare system, with focus on specialities of the healthcare product and market, describing different factors that play a role in the process. Main focus will be put on payment schemes for hospital care according to different approaches. The theoretical part will provide necessary tools to analyse the dataset in the practical part. The goal is to analyse the remuneration data from 3 different diagnosis and check for structural changes in the healthcare provision after the payment scheme was changed and the DRG was implemented. However, mainly statistical and economical description of the data will take place, I will include some medical explanations to broaden the reach of the work and analyse the dataset from different approach. The conclusion will be an answer to the question, how the DRG system changes the structure of healthcare and whether the change is beneficial both for the system and for the patients.
Klíčová slova: DRG; Healthcare; structure; implications
Název práce: DRG systém v České republice a jeho důsledky
Autor(ka) práce: Kučera, Dušan
Vedoucí práce: Bertoli, Paola
Oponenti práce: Lešetický, Ondřej
Jazyk práce: English
Cílem této práce je poskytnou obrázek o systému českého zdravotnictví se zaměřením na specifika produktu zdravotnictví a trhu se zdravotnictvím, zatímco budu popisovat různé faktory, které v celém procesu hrají roli. Hlavní zaměření bude na úhradové mechanismy pro nemocniční péči. Teoretická část poskytne nezbytné nástroje pro analýzu datového souboru v praktické části. Cílem je analyzovat data s úhradami za 3 různé diagnózy a najít strukturální změny v poskytování zdravotnických služeb po zavedení DRG systému jako systému úhrad. I když bude hlavní část věnována statistickému a ekonomickému popisu dat, zařadím do práce i medicínské poznatky, abych rozšířil teoretický rozsah této práce a analyzoval data i z jiného pohledu. Závěrem práce bude odpověď na otázku, jak systém DRG mění strukturu zdravotnictví a jestli je tato změna prospěšná pro pacienty i systém.
Klíčová slova: DRG; Zdravotnictví; Struktura

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra institucionální, environmentální a experimentální ekonomie