Název práce: Analýza privatizačního procesu v Československu v období 1990-1992 z pohledu českého a slovenského etnika
Autor(ka) práce: Hrnčířová, Eva
Vedoucí práce: Jakubec, Ivan
Oponenti práce: Váňa, Daniel
90. léta byla pro oblast tzv. bývalého východního bloku obdobím výrazných změn. Ty probíhaly na politické, ekonomické ale i sociální úrovni. Tato práce se zaměřuje na konkrétní případ Československa, a to především v období let 1989-1992. Tato doba byla provázena zásadními změnami majetkového charakteru. Ten byl hromadně převáděn z rukou státu do privátní sféry. Na pozadí transformačních procesů probíhaly i emancipační snahy jednotlivých republik, které nakonec vedly na konci roku 1992 k rozdělení federace na dva samostatné státy. Tato práce se proto zabývá nejen analýzou samostatného privatizačního procesu, ale současně zahrnuje i hledisko národnostních otázek v této problematice. Vyvstalá specifická situace transformujícího se státu a jeho současně probíhající dělení vytváří prostor pro zkoumání toho, jakým způsobem se vzájemně ovlivňují tyto dva procesy. Právě rozdílné národnostní pohledy na rychlost a provedení transformace ekonomiky a tedy i privatizace samotné byly v končeném důsledku jedním z přispívajících faktorů k rozdělení federace. Tato práce především srovnává pohledy historiků i přímých účastníků tohoto procesu a současně zapojuje soudobý tisk.
Klíčová slova: Privatizace; Transformace ekonomiky; Národnostní otázky; Dělení ČSFR
Název práce: Analysis of the privatization process in Czechoslovakia in 1990-1992 from the point of view of the Czech and Slovak nations
Autor(ka) práce: Hrnčířová, Eva
Vedoucí práce: Jakubec, Ivan
Oponenti práce: Váňa, Daniel
The 90s were time of significant changes for countries of the former Eastern Bloc. These changes took place at political, economic and social level. This thesis focuses on the specific situation in Czechoslovakia in years 1989 - 1992. This period was accompanied by fundamental changes in property sphere. Estate was massively transferred from the hands of the state to the private ownership. During this transformation processes, the emancipatory efforts of individual republics led to the separation of the federation into two independent states at the end of 1992. This thesis deals with analysis of the independent privatization process and describe the aspect of national topics according this problematic. This emerged specific situation of these two events, transforming of the state and its division, creates an opportunity for exploring how these two processes interact. The different points of view of two different nations on speed, on the way of transformation economy and on privatization itself, were a contributing factor, which led to the division of the federation. This thesis compares different views of historians, direct participants and take into consideration contemporary print.
Klíčová slova: Break-up of Czechoslovakia; Privatization; Economic transformation; National issues

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářské a politické dějiny 20. století
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářských dějin