Analýza vývoje nezaměstnanosti v Československu během Velké hospodářské krize

Název práce: Analýza vývoje nezaměstnanosti v Československu během Velké hospodářské krize
Autor(ka) práce: Sibal, Michal
Vedoucí práce: Chalupecký, Petr
Oponenti práce: Jakubec, Ivan
Tato bakalářská práce se zabývá analýzou nezaměstnanosti v Československé republice v období mezi světovými válkami, zvláště za Velké hospodářské krize. V teoretické části je rozebírán trh práce, pojem nezaměstnanost a jeho specifika v tehdejším Československu. Dále je zde popsána cesta k zavedení gentského systému podpor v nezaměstnanosti a rozebrán vývoj nezaměstnanosti ve 20. letech. Nakonec jsou v této části řešeny rozdílnosti mezi východní a západní částí republiky. Použita je zde deskriptivní a historická metoda. V praktické části je zkoumána již samotná Velká hospodářská krize a její dopady na zemědělství, průmysl, ale i HDP. Poté je analyzován vývoj nezaměstnanosti v letech 1930 – 1937, kde je zjištěno, že nezaměstnanost byla vysoká a její následný pokles pomalý. Dále jsou předložena a následně zhodnocena opatření vlád, které souvisely s péčí o nezaměstnané, tedy hlavně novelizace gentského systému. Kvůli dlouhotrvající vysoké nezaměstnanosti a faktu, že podpory byly často nedostačující, se nakonec přikláním k potvrzení hypotézy, že státní opatření v řešení nezaměstnanosti byla nedostatečná.
Klíčová slova: Československo; Velká hospodářská krize; nezaměstnanost; meziválečné období; gentský systém
Název práce: The analysis of evolution of unemployment in the Czechoslovak Republic during the Great depression
Autor(ka) práce: Sibal, Michal
Vedoucí práce: Chalupecký, Petr
Oponenti práce: Jakubec, Ivan
This Bachelor’s thesis deals with analysis of unemployment in Czechoslovak Republic in the period between the world wars, especially during the Great Depression. In the theoretical part, the labour market, the term unemployment, and its specifications in Czechoslovakia at the time are analysed. Furthermore, the path to implementation of the Ghent system of unemployment compensation is described and evolution of unemployment in 1920s construed. At the end of this section, the difference between the eastern and the western part of the republic is solved. There are the descriptive and historical methods used here. The Great Depression itself is examined in the practical section along with its impact on agriculture, industry, and also GDP. Thereafter, evolution of unemployment from 1930 to 1937 is analysed finding that unemployment was high and its descent slow. Next, governments’ measures are submitted and assessed, those related to caring of unemployment, thus mainly amendment of the Ghent system. Due to the long-lasting high unemployment and the fact that compensation was often inadequate, the hypothesis, that the state precautions in the solution of unemployment were insufficient, appears to be right.
Klíčová slova: interwar period; unemployment; Czechoslovakia; Ghent system; Great Depression

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta