Finanční gramotnost studentů středních škol

Název práce: Finanční gramotnost studentů středních škol
Autor(ka) práce: Hrbáčová, Hana
Vedoucí práce: Votava, Libor
Oponenti práce: Ryšková, Ivana
Cílem diplomové práce je popis a analýza finančních znalostí studentů středních škol a analýza některých faktorů, které ovlivňují tyto znalosti. Teoretickou část jsem zpracovala formou rešerše odborné literatury a dalších dostupných zdrojů týkajících se finanční gramotnosti a činností různých institucí, přispívajících k dosažení určité úrovně finanční gramotnosti. Dále zde uvádím současný způsob zavedení finanční gramotnosti do výuky v počátečním vzdělávání v České republice. V praktické části zjišťuji a vyhodnocuji finanční znalosti studentů prvních a čtvrtých ročníků oboru Obchodní akademie v Ostravě a pomocí matematické statistiky zjišťuji závislost výsledků na zvolených faktorech.
Klíčová slova: finanční gramotnost; finanční znalosti; Standardy finanční gramotnosti; vlivy na finanční gramotnost
Název práce: Financial Literacy of High School Students
Autor(ka) práce: Hrbáčová, Hana
Vedoucí práce: Votava, Libor
Oponenti práce: Ryšková, Ivana
The aim of the diploma thesis is to describe and analyze the financial knowledge of high school students and to analyze some factors that influence this knowledge. The theoretical part was elaborated in the form of a literature research and other available sources on financial literacy and activities of various institutions contributing to the achievement of a certain level of financial literacy. I also present here the current way of introducing financial literacy into initial education in the Czech Republic. In the practical part, I find and evaluate the financial knowledge of students of the first and fourth grade of Business Academy in Ostrava and through mathematical statistics I determine the dependence of the results on the selected characteristics.
Klíčová slova: financial knowledge; Financial Literacy Standards; influences on financial literacy; financial literacy

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu