Právní aspekty posuzování vlivů záměrů na životní prostředí

Název práce: Právní aspekty posuzování vlivů záměrů na životní prostředí
Autor(ka) práce: Sobotková, Nikola
Vedoucí práce: Mitwallyová, Helena
Oponenti práce: Matula, Miloš
Diplomová práce porovnává původní znění zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí k jeho dvěma novelizacím z roku 2017 s důrazem na definování rozdílů v této úpravě, které mohou do budoucna zajistit eliminaci nynějších aplikačních problémů. Na základě kvalitativních dat získaných analýzou relevantních právních předpisů a dotazníkovým šetřením mezi expertní komunitou z oblasti posuzování environmentálních vlivů lze říci, že novelizace zákona přispějí k urychlení procesu EIA, a to především zkrácením lhůt a jasněji definovanými požadavky a postupy. Zároveň lze říci, že míra naplňování požadavků Evropské unie není ze strany České republiky vždy dostatečná. Úspěšné posouzení environmentálních vlivů záleží nejen na kvalitní právní úpravě, ale také na čase a na vstřícnosti jednotlivých aktérů.
Klíčová slova: udržitelný rozvoj; posuzování vlivů na životní prostředí; proces EIA; právní aspekty; aplikační problémy; vývoj právní úpravy
Název práce: Legal Aspects of Environmental Impact Assessment
Autor(ka) práce: Sobotková, Nikola
Vedoucí práce: Mitwallyová, Helena
Oponenti práce: Matula, Miloš
This diploma thesis compares original text of the Act No. 100/2001 Coll., on environmental impact assessment and amending some related regulations to its two amendments from 2017 with an emphasis on defining the differences in the arrangements, which can eliminate the current application problems. Based on the qualitative data that come from the analysis of the relevant Act and from the survey among the expert community, it is possible to say that the amendments will accelerate EIA process. Fulfilling the requirements of the European Union is not always sufficient in the Czech Republic. Successful environmental impact assessment depends not only on quality legislation but also on the time and the willingness of individual subjects.
Klíčová slova: EIA process; Environmental Impact Assessment; application problems; legal aspects; development of the legal regulation; sustainable development

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta