Úpravy tržních násobků v rámci ocenění podniků

Název práce: Úpravy tržních násobků v rámci ocenění podniků
Autor(ka) práce: Staňková, Veronika
Vedoucí práce: Mařík, Miloš
Oponenti práce: Krch, Přemysl
V praxi oceňování podniků pomocí metody srovnatelných podniků (resp. tržní násobky v užším smyslu) se setkáváme s potřebou zohlednění rozdílů mezi oceňovanou společností a porovnatelnous skupinou. Konkrétně jsem se zaměřila na úpravy (i) růstu tržeb, (ii) faktoru ziskovosti, (iii)velikosti, (iv) majoritních a minoritních vlastnických podílů a (v) faktor obchodovatelnosti. Pro tyto oblastni jsem zvolila podle mého názoru nejvodnější metodu, kterou jsem následně v praktické části aplikovala na konkrétní příklad společnosti AVG Technologies N.V.
Klíčová slova: tržní násobky; tržní ocenění podniku; metoda srovnatelných podniků
Název práce: Adjustments on trading multiples in relation to business valuation
Autor(ka) práce: Staňková, Veronika
Vedoucí práce: Mařík, Miloš
Oponenti práce: Krch, Přemysl
In valuation practice using the market approach we are concerned with differences between the company which is the subject of our valuation and the compiled peer group of comparable companies. The topic of this thesis is to discuss methodologies to adjust the trading multiples to this differences. Specifically I discuss the adjustment for (i) the growth rate, (ii) margin rates, (iii) size, (iv) controlling and non-controlling ownership and (v) illiquidity of closely held companies. For each of this factors I choose a suitable adjustment methodology based on my analysis which I apply on an sample company (AVG Technologies N.V.)
Klíčová slova: market appraoch; trading multiples; business valuation

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance a oceňování podniku
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku