Zhodnocení změn v regulaci bank vyplývajících z CRD IV

Autor(ka) práce: Pochobradská, Blanka
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Juhászová, Jana
Diplomová práce se zabývá zhodnocením změn v regulaci bank vyplývajících z CRD IV. V první části jsou teoreticky popsány změny, které z této regulace vyplývají. Mezi nejvýznamnější změny patří nutnost zkvalitnění kapitálu, a dále možnost stanovit bankám nad tento rámec další kapitálové rezervy. V druhé části se práce zabývá analýzou a zhodnocením změn v kapitálové přiměřenosti včetně kapitálových rezerv u systémově významných bank v ČR v poměrné i absolutní výši. Minimální požadavky na kapitál v průběhu období rostly, stejně jako dle předpokladu rostla absolutní výše drženého kapitálu v bankách. Nakonec práce zkoumá možnou závislost mezi zpřísněním regulace a především zvýšením kapitálu na rentabilitu kapitálu a ziskovost vybraných bank. Z práce vyplývá, že rentabilita průměrného kapitálu výrazně poklesla již při přípravě bank na CRD IV před její účinností.
Klíčová slova: kapitálová přiměřenost; CRD IV; kapitálové rezervy
Název práce: Evaluation of changes in bank regulation under CRD IV
Autor(ka) práce: Pochobradská, Blanka
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Juhászová, Jana
The diploma thesis evaluates changes in the bank regulation under CRD IV. The first part summarizes the theory of changes in the bank regulation under CRD IV. The most significant changes are within the quality of capital and the possibility of increasing the capital with additional capital buffers. In the second part, the thesis analyses and evaluates changes in the capital adequacy requirement including the capital buffers of the systemically important banks in the Czech Republic. In conclusion, in a given period, minimal capital requirements increased, as well as the absolute amount of capital held in the banks. Finally, the thesis examines any possible dependencies between the regulation and, in particular, increase in the capital on return on equity and profitability of selected banks. In conclusion, Return on Average Equity considerably decreased already during the preparation for CRD IV.
Klíčová slova: capital requirement; capital buffers; CRD IV

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví