Průmysl 4.0: Spolupráce zaměstnanců s kolaborativními roboty

Autor(ka) práce: Kleinerová, Barbora
Vedoucí práce: Müller, Štěpán
Oponenti práce: Ludvík, Tomáš
Tato diplomová práce se zabývá Průmyslem 4.0, konkrétně spoluprací člověka s kolaborativním robotem. Cílem práce je zmapovat aktuální situaci na trhu s kolaborativními roboty, pokusit se odhadnout další výhledové trendy v tomto odvětví a identifikovat bariéry pro širší zavádění kolaborativních robotů do výrobních procesů. První kapitola popisuje samotný pojem Průmysl 4.0. Druhá kapitola se věnuje národním iniciativám, v České republice i v zahraničí, reagujících na čtvrtou půmyslovou revoluci. Obsahem třetí kapitoly je robotika se zaměřením na kolaboraci. Čtvrtá kapitola se zabývá kolaborativní robotikou v praxi. Je zde provedeno srovnání aktuálně dostupných kolaborativních řešení na trhu a kvalitativní výzkum formou polostrukturovaného rozhovoru se zástupci dodavatelských firem působících na českém trhu s kolaborativní robotikou.
Klíčová slova: kolaborativní roboti; spolupráce člověka s robotem; Průmysl 4.0
Název práce: Industry 4.0: Collaboration between human and robot
Autor(ka) práce: Kleinerová, Barbora
Vedoucí práce: Müller, Štěpán
Oponenti práce: Ludvík, Tomáš
The main topic of this diploma thesis is collaboration between human and robot that is related to Industry 4.0. The aim of this thesis is to describe current situation in the market for collaborative robots. Then to try to estimate further trends in this market and to identify main barriers for wider deployment of collaborative robots into production processes. The first chapter defines the term "Industry 4.0". The second chapter describes national initiatives related to the Fourth Industrial Revolution. The following chapter characterizes robotics and defines collaborative robotics. The fourth chapter focuses on collaborative robotics in practice. There is a comparison of currently available collaborative solutions in the market. The chapter continues with a qualitative research in the form of the semi-structured interviews with representatives of suppliers operating on the Czech market with collaborative robotics.
Klíčová slova: Industry 4.0; Collaborative robot; collaboration between human and robot

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů