Název práce: Špecifiká obchodovania s menovými derivátmi na klientskom OTC trhu a dlhodobo udržateľná špekulačná stratégia obchodovania
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom práce je na základe empirického pozorovania vývoja menových kurzov a teoretických znalostí zistiť, ktoré aspekty sú pri obchodovaní s menovými finančnými derivátmi na klientskom mimoburzovnom forexovom trhu kľúčové a ktoré naopak nezohrávajú z praktického hľadiska až tak významnú úlohu. Okrem oboznámenia sa s princípom fungovania mimoburzovného trhu a s finančnými derivátmi futures a CFD sa práca venuje aj teórií menového kurzu. V praktickej časti rozoberá práca dva hlavné prístupy k strategickému rozhodovaniu pri špekulačnom obchodovaní a to fundamentálnej a technickej analýze. Taktiež spomenieme niektoré nástroje ako menový index, sentiment trhu, ekonomický kalendár a použité spravodajské webové portály, ako aj ich význam a vplyv na rozhodovanie. Záverom zhrnieme hlavné faktory a špecifiká trhu, ktoré ovplyvňujú úspešnosť obchodovania, ku ktorým pravdepodobne bude patriť riadenie rizík, likvidita trhu, čas a informácie, poplatky a iné.
Klíčová slova: kontrakt na cenový rozdiel; menové deriváty; špekulácia; fundamentálna analýza; technická analýza; modelovanie; mimoburzový trh; forex
Název práce: Špecifiká obchodování s měnovými deriváty na klientskom OTC trhu a dlouhodobě udržatelná spekulační strategie obchodování
Jazyk práce: Slovensky
Cílem práce je na základe empirického pozorování vývoje měnových kurzů a teoretických znalostí zjistit, které aspekty jsou pri obchodování s měnovými finančními deriváty na klientskem mimoburzovém forexovém trhu kľíčové a ktoré naopak nezohrávají z praktického hlediska až tak významnou úlohu. Kromě oboznámení se s principem fungování mimoburzovního trhu a s finančními deriváty futures a CFD sa práce věnuje také teorii měnového kurzu. V praktické části práce popisuje dvě hlavní přístupy k strategickému rozhodování pri špekulativním obchodování a to fundamentální a technické analýze. Také se věnuje nekterým nástrojům jako menovému indexu, sentimentu trhu, ekonomickému kalendáři a spravodajským webovým portálům. Popisuje jejich význam a vliv na rozhodování. Samostatná kapitola je věnována problematice modelování budoucího vývoje kurzu na základe historických dat. Závěrem jsou zhrnuty hlavní faktory a specifiká trhu, které ovlivňují úspěšnost obchodování. K nim budou pravdepodobne patřit řízení rizik, likvidita trhu, čas a informace, poplatky a jiné.
Klíčová slova: mimoburzovní trh; modelování; kontrakt na cenový rozdíl; spekulace; forex; měnové deriváty; fundamentální analýza; technická analýza
Název práce: Specifics of forex derivatives trading via OTC retail market and longterm speculative strategy
Jazyk práce: Slovensky
The aim of this diploma thesis is to define which aspects of forex market are from the retail trader point of view significant and important for being succesful in a long-run. On the other hand to identify those, which are speculative and uncertain for future prediction and have no practical application. First the work describes basic rules of so-called over-the-counter decentralized market and specifics of financial derivatives, specifically contracts for difference. For the purposes of fundamental and technical analysis it is important to make exchange rate theory and interest rates parity clear. In practical part of this work are to be mentioned some tools for traders, their explanation, application and importance. F.e. exchange rate index, market sentiment, interest rate differential, economic calendar, money management and modeling methods.
Klíčová slova: forex; contract for difference; monetary derivatives; speculation; fundamental analysis; technical analysis; over the counter market; modeling

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů