Analýza bankovních a pojistných produktů na platformě Peer-to-peer

Název práce: Analýza bankových a poistných produktov na platforme Peer-to-Peer
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca si kladie za cieľ analyzovať bankové a poistné Peer-to-peer platformy, a to ako svetové platformy, tak aj platformy pôsobiace v Českej republike. Cieľom je rovnako aj následná komparácia týchto platforiem a zhodnotenie prípadnej konkurencieschopnosti platforiem oproti klasickému kanálu sprostredkovania bankových a poistných služieb. Práca je rozdelená na dve hlavné časti. Teoretická časť obsahuje vysvetlenie konceptu Peer-to-peer, zaoberá sa definíciou, výhodami a konkrétnymi modelmi fungovania poistných Peer-to-peer platforiem, medzi ktoré patrí Friendsurance, InsPeer, Lemonade, Guevara, Teambrella a První Klubová Pojišťovna. Nasledujú konkrétne modely Peer-to-peer lending platforiem, medzi ktoré patrí Zopa, Prosper, Zonky, Banking Online a Bankerat, ďalej doplnené o reguláciu a riziká týchto platforiem. Druhá, analytická časť, obsahuje komparáciu konkrétnych typov poistenia medzi Peer-to-peer platformou První Klubová Pojišťovna a klasickými komerčnými poisťovňami, a to konkrétne na produkte poistenia motorových vozidiel a úrazového poistenia. Ďalej nasleduje komparácia pôžičiek a úrokových podmienok medzi Peer-to-peer platformou Zonky, a tradičnými sprostredkovateľmi spotrebiteľských úverov – bankami a nebankovými sprostredkovateľmi úveru. V závere sú zhrnuté a diskutované výsledky tejto práce, doplnené o možný ďalší vývoj týchto platforiem.
Klíčová slova: Peer-to-peer pôžička; První Klubová Pojišťovna; Zonky; Peer-to-peer poistenie; Peer-to-peer platforma; regulácia Peer-to-peer platforiem; riziká Peer-to-peer platforiem
Název práce: Analýza bankovních a pojistných produktů na platformě Peer-to-peer
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce si klade za cíl analyzovat bankovní a pojistné Peer-to-peer platformy, a to jak světové, tak i platformy působící v České republice. Cílem je také následné srovnání těchto platforem a zhodnocení případné konkurenceschopnosti platforem s klasickými zprostředkovateli bankovních a pojistných služeb. Práce je rozdělena na dvě hlavní části. Teoretická část obsahuje vysvětlení konceptu Peer-to-peer, zaobírá se definicí, výhodami a konkrétními modely fungování pojistných Peer-to-peer platforem, mezi které patří Friendsurance, InsPeer, Lemonade, Guevara, Teambrella a První Klubová Pojišťovna. Následují konkrétní modely Peer-to-peer lending platforem, mezi které patří Zopa, Prosper, Zonky, Banking Online a Bankerat, dále doplněné o regulaci a rizika těchto platforem. Druhá, analytická část, obsahuje srovnání konkrétních typů pojištění mezi Peer-to-peer platformou První Klubová Pojišťovna a klasickými komerčními pojišťovnami, a to konkrétně na produktu pojištění motorových vozidel a úrazového pojištění. Dále následuje srovnání půjček a úrokových podmínek mezi Peer-to-peer platformou Zonky a tradičními zprostředkovateli spotřebitelských úvěrů – bankami a nebankovními zprostředkovateli úvěrů. V závěru jsou shrnuté a diskutované výsledky této práce, doplněné o možný následující vývoj těchto platforem.
Klíčová slova: Peer-to-peer platforma; rizika Peer-to-peer platforem; Peer-to-peer půjčka; Zonky; Peer-to-peer pojištění; První Klubová Pojišťovna; regulace Peer-to-peer platforem
Název práce: Analysis of Peer-to-Peer banking and insurance products
Jazyk práce: Slovensky
This Diploma thesis aims to analyze Peer-to-peer banking and insurance platforms, in particular worldwide platforms, as well as platforms that operate in Czech Republic. The aim is also to compare these Peer-to-peer platforms and to evaluate possible competitiveness of these platforms with classic distribution channel of banking and insurance services. This thesis is divided into two main parts. Theoretical part contains explanation of Peer-to-peer concept, deals with the definition, advantages and specific models of Peer-to-peer insurance platforms Friendsurance, InsPeer, Lemonade, Guevara, Teambrella and První Klubová Pojišťovna. After that follows specific models of Peer-to-peer lending platforms Zopa, Prosper, Zonky, Banking Online and Bankerat, completing with regulation and possible risks of these platforms. Analytical part consists of comparison of specific Peer-to-peer insurance model První Klubová pojišťovna with classic commercial-based insurance companies, in specific with car insurance and casualty insurance products. After that follows comparison of specific loans and interest conditions of Peer-to-peer lending platform Zonky with classic banks and non-banking loan providers. In conclusion, there is a discussion of findings in this thesis and possible future development of such platforms.
Klíčová slova: Peer-to-peer platform; Peer-to-peer loan; Zonky; Peer-to-peer insurance; První Klubová Pojišťovna; regulation of Peer-to-peer platforms; risks of Peer-to-peer platforms

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví