Datové modely a struktury databází

Název práce: Datové modely a struktury databází
Autor(ka) práce: Vaněk, Jan
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Šedivá, Zuzana
Cílem práce je srovnání jednotlivých modelů (Dimenzionální model, Data Vault model a NF3 relační model) a zjištění jejich využitelnosti v BI nad HR daty společnosti DHL s.r.o. Cíle bude dosaženo pomocí shromáždění potřebných informací, jak z literárních zdrojů, tak i z ověřených internetových zdrojů. Poté se nabyté informace využijí při tvorbě a testování modelů se zmíněnými daty. Výsledky testování se uloží a srovnají napříč všemi třemi modely.Přínosem této práce je samotné srovnání těchto modelů. V BI je jasně zaběhlá tradice dimenzionálních modelů a toto srovnání pomůže pochopit, proč se využívá ve většině případů právě tento model, nebo srovnání podá informace o zlepšení efektivity BI v DHL s.r.o. při volbě jiného modelu. Samotný výsledek poté může být reflektován v databázi společnosti DHL s.r.o. pro HR data a zefektivnit tak BI procesy.Samotná práce započne souhrnným představením základních informací o BI, po kterých bude následovat výklad podrobných informací o jednotlivých modelech (historie, využití a specifikace, příklad). A poté bude následovat praktická část, ve které se budou modely tvořit v databázích srovnávat dle náročnosti, rychlosti a dalších faktorů. Výsledky jednotlivých modelů budou porovnány a z tohoto porovnání vyplyne nejvhodnější model.
Klíčová slova: Databázový model; Dimenzionální model; Data Vault model; MS SQL; Business Inteligence; Databázová struktura; DHL; NF3 model; HR
Název práce: Database models and structures
Autor(ka) práce: Vaněk, Jan
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Šedivá, Zuzana
The aim of this thesis is to compare several models (Dimensional model, Data Vault model and NF3 model), and to determine their usability in BI with the data from DHL s.r.o. company. The aim is going to be reached by gathering necessary information from the printed scientific literature and from the online sources. Thereafter, the gathered information is going to be used during the construction and testing of the individual models with the DHL s.r.o. data. The results of the testing of the three models are going to be saved and compared.This thesis’ contribution is the comparison itself. In BI, there is a long tradition of the Dimensional model’s usage. The comparison of the three models might help to understand the reason for using the Dimensional model in most cases. However, it might provide information for improving the effectivity of BI in DHL s.r.o. by using a different model. The result alone might be reflected in the HR database of DHL s.r.o. company and cause the BI processes to be more efficient.The thesis itself begins with introductory summary of basic information about BI. Thereafter, there is a passage with detailed information about the individual models (their history, use, specification, and example). Furthermore, there is the practical part in which the models are going to be created in databases, compared based on demandingness, speed and other factors. The results of the individual models are going to be compared and the comparison is going to establish the most appropriate model.
Klíčová slova: Business Intelligence; Dimensional model; HR; MS SQL; Database model; DHL; Database Structure; Data Vault model; NF3 model

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky