Analýza a návrh řešení pro vybranou oblast podniku na bázi MS Power BI

Název práce: Analýza a návrh řešení pro vybranou oblast podniku na bázi MS Power BI
Autor(ka) práce: Skála, Jakub
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Vongrej, Maroš
Tato bakalářská práce se zabývá reportingovým nástrojem Micsrosoft Power BI v podnikové praxi a vznikla na základě nového projektu ve společnosti, kde pracuji jako Business Intelligence Solution Analyst. Hlavním cílem práce je navržení funkčního reportu pro společnost v prostředí Microsoft Power BI. K tomu, aby mohl být návrh realizován, je potřeba provést komplexní analýzu IT prostředí ve společnosti. Do IT prostředí spadají jednotlivé zdrojové systémy, současná řešení ukládání dat a používané reportingové nástroje. U zdrojových systémů je sledována především datová kvalita. Pro ukládání a historizaci dat je často využíván datový sklad. Práce je rozdělena na dvě části, kde první část je teoretická a je věnována komponentám Business Intelligence. Mezi komponenty lze zařadit datové sklady, analytické a reportingové nástroje nebo dashboardy. Praktická část práce se zabývá definicí požadavků společnosti a analýzou firemního IT prostředí od zdrojových systémů až po reportingové nástroje. Na základě výsledků provedené analýzy je připraveno řešení, které může obsahovat návrhy na úpravy současného stavu nebo dodání dalších potřebných částí. Závěr práce je poté věnován samotnému reportu. Kromě návrhu dashboardu s testovacími daty a jeho zabezpečením pro jednotlivé okruhy uživatelů jsou definovány i zdroje pro report, způsob jejich plnění a aktualizování.
Klíčová slova: analýza; Business Intelligence; datový sklad; Microsoft Power BI; reporting
Název práce: Analysis and solution design for the selected part of business based on MS Power BI
Autor(ka) práce: Skála, Jakub
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Vongrej, Maroš
This bachelor thesis follows up reporting tool called Microsoft Power BI within business practice and was created on the basis of a new project in company where I work as Business Intelligence Solution Analyst. The main goal of the thesis is to suggest and design a functional report for a customer using the environment of Microsoft Power BI. In order to realize designed proposal a complex analysis of the customer’s IT environment is required. IT environment includes customer’s individual source systems, current data storage solutions and currently used reporting tools. In terms of source systems, data quality is primarily monitored. To store and historize data we usually use data warehouse. The thesis is divided into two parts. The first one is theoretical and is dedicated to Business Intelligence components, among which we include data warehouses, analytical and reporting tools or dashboards. The second part deals with practice and is focused on definition of customer’s requirements and analysis of company’s IT environment ranging from source systems to reporting tools. Based on the results of undertaken analysis, a solution for customer’s needs is prepared. This may include adjustments for modifying current status or providing other necessary parts. The final conclusion of the thesis is then devoted to the report itself. In addition to designing a dashboard with test data and security for individual user groups, it also defines the sources for reporting and how these are implemented and updated.
Klíčová slova: Analysis; Business Intelligence; data warhouse; Microsoft Power BI; reporting

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky