Účetní a daňové souvislosti spotřebních daní

Název práce: Účetní a daňové souvislosti spotřebních daní
Autor(ka) práce: Prázdná, Eliška
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Oponenti práce: Černý, Václav
Cílem diplomové práce na téma Účetní a daňové souvislosti spotřebních daní je systematicky analyzovat danou problematiku a zaměřit se na specifické aspekty, které se následně promítnou do praktické části práce. Mezi hlavní výsledky práce patří precizní definování předmětu daně a dalších pojmů, od kterých se odvíjí veškerá další řešení v rámci problematiky spotřebních daní. V druhé polovině práce je možné se seznámit s různými typy daňových zvýhodnění, která jsou následně podložena legislativou Evropské unie. V závěru jsou tato zvýhodnění zároveň aplikována na příkladu právnické osoby využívající osvobození od spotřební daně z minerálních olejů v rámci své ekonomické činnosti.
Klíčová slova: spotřební daň; minerální oleje; osvobození od daně; letecké pohonné hmoty; letecké práce; soukromé rekreační létání
Název práce: Excise Duties in the Context of Accounting and Taxes
Autor(ka) práce: Prázdná, Eliška
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Oponenti práce: Černý, Václav
The main goal of this thesis can be seen in a systematic analysis of the issue of excise taxes, in addition with the targeting of some specific aspects that are being reflected in the practical part of the thesis. One of the achievements of this paper is a precise definition of the taxable products and other specific terms concerned in the excise tax field. The law of the European union serves as a starting point for the correct recognition of different types of tax exemptions in the second part of this thesis. The ending of this paper is used for the application of the identified data onto an aviation company which is doing a day-to-day business in the excise tax field due to handling with mineral oils and aviation fuel.
Klíčová slova: Mineral oils; Tax exemptions; Excise duty; Aviation fuel; Aerial work; Private pleasure purposes

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 16. 11. 2016