Bankovní a finanční krize

Název práce: Bankové a finančné krízy
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca sa venuje problematike bankových a finančných kríz, ktoré popisuje na konkrétnych príkladoch. Je rozčlenená na štyri kapitoly. V prvej kapitole sú podrobne definované všeobecné pojmy ako banková, menová kríza a špekulatívna bublina. Následne, druhá a tretia kapitola sa venujú historickým krízam v rozvinutých ekonomikách sprevádzanými vznikom špekulatívnej bubliny, a to Tulipánovej horúčke a Tichomorskej bubline. Štvrtá časť sa detailne venuje Ekonomickej kríze s počiatkom v roku 2008, ktorá bola taktiež sprevádzaná vznikom bubliny. Zámerom práce je popísať a vysvetliť dopady krízy na vyspelé ekonomiky ako je Veľká Británia a Japonsko a porovnať ich silu a intenzitu.
Klíčová slova: finančná kríza; globálna finančná kríza; pád; špekulatívna bublina; finančne trhy
Název práce: Bankovní a finanční krize
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce se věnuje problematice bankovních a finančních krizí, které popisuje na konkrétních příkladech. Je rozčleněná na čtyři kapitoly. V první kapitole jsou podrobně definované všeobecné pojmy jako bankovní, měnová krize a spekulativní bublina. Následně, druhá a třetí kapitola se věnují historickým krizím v rozvinutých ekonomikách doprovázenými vznikem spekulativní bubliny, a to Tulipánové horečce a Tichomořské bublině. Čtvrtá část se detailně věnuje Ekonomické krizi s počátkem v roce 2008, taktéž doprovázené vznikem bubliny. Záměrem práce je popsat a vysvětlit dopady krizí na vyspělé ekonomiky jako je Velká Británie a Japonsko a porovnat jejich sílu a intenzitu.
Klíčová slova: finanční krize; globální finanční krize; spekulativní bublina; pád; finanční trh
Název práce: Banking and financial crisis
Jazyk práce: Slovensky
The bachelor thesis is focused on the issue of financial and banking crisis, which is described in relation to a multitude of specific cases. It is divided into four chapters. The first one thoroughly explains general concepts such as banking crisis, currency crisis and speculative bubble. Subsequently, the second and the third chapter are devoted to historical examples of crisis in developed economies, such as Tulip fever and South Sea bubble, which were accompanied by speculative bubbles. Fourth chapter portrays in detail the Economic crisis beginning in 2008, which was also connected to the presence of a speculative bubble. The aim of the thesis is to outline and illustrate implications of the crisis on economically developed nations such as Great Britain and Japan and to compare the strength and the intensity of the crisis in these two countries.
Klíčová slova: global financial crisis; financial crisis; speculative bubble; crash; financial market

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky