dopad preferenčních obchodních dohod (PTA) na zapojených zemích: NAFTA případ

Název práce: The impact of Preferential Trade Agreements on the economy: NAFTA case
Autor(ka) práce: Simonyan, Lev
Vedoucí práce: Brunet-Thornton, Richard
Oponenti práce: Vrbová, Lucie
Jazyk práce: English
The current paper is designed to examine the possible impact of preferential trade agreements (PTA) on the economy of the country involved. The topic is extremely important due to the increased number of various PTAs all over the world and decreased the pace of multilateral trade liberalization. Moreover, the recent issue with NAFTA agreement, which is in danger of being terminated and which also served as practical evidence for the paper, also contributed to the significance of the topic. The comprehensive analysis of theoretical literature as well as analysis of the statistical data related to the economic development of the US since 1994 was conducted to examine the significance of PTAs. It was found out that PTAs rarely can negatively impact the countries involved. Moreover, it was proved that NAFTA benefited to the economy of the US as well as to the integration of region significantly. Therefore, NAFTA should stay, and the PTAs seem to be the most relevant tool of trade liberalization nowadays.
Klíčová slova: NAFTA; global value chains ; welfare; Preferential trade agreements
Název práce: dopad preferenčních obchodních dohod (PTA) na zapojených zemích: NAFTA případ
Autor(ka) práce: Simonyan, Lev
Vedoucí práce: Brunet-Thornton, Richard
Oponenti práce: Vrbová, Lucie
Jazyk práce: English
Hlavním cílem této práce je prozkoumat možný dopad preferenčních obchodních dohod (PTA) na zapojených zemích. Téma je velmi důležité vzhledem ke zvýšenému množství různých preferenčních obchodních dohod v celém světě a sníženému tempu liberalizace mnohostranných obchodů. Navíc, nedávný problém s dohodou NAFTA, která může být ukončená, sloužil jako praktický důkaz pro tuto práci a přispěl k významu tématu. S cílem prozkoumat preferenční obchodní dohody byla provedená komplexní analýza teoretické literatury, stejně jako analýza statistických údajů týkajících hospodářského rozvoje USA od roku 1994. Bylo zjištěno, že preferenční obchodní dohody jen zřídka můžou mít negativní dopad na zapojené země. Navíc, bylo prokázáno, že NAFTA přinesla stejný výrazný prospěch pro ekonomiku USA, jako pro integraci regionů. Z toho vyplývá že NAFTA by měla zůstat, a preferenční obchodní dohody jsou nejvíce relevantní nástroje pro liberalizaci obchodu v dnešní době.
Klíčová slova: NAFTA; preferenční obchodní dohody; blaha; globální hodnotové řetězce

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Corporate Finance and Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra managementu