Vliv antimonopolního vyšetřování a pokut Evropské unie na valuaci firem

Název práce: Vliv antimonopolního vyšetřování a pokut Evropské unie na valuaci firem
Autor(ka) práce: Kölbl, Jan
Vedoucí práce: Pošta, Vít
Oponenti práce: Nečadová, Marta
Cílem této bakalářské práce je zjištění vlivu událostí spojených s antimonopolní politikou Evropské unie na tržní kapitalizaci vyšetřovaných společností. V první části práce jsou teoreticky popsány základní pojmy a východiska pro praktickou část. Ve druhé části je aplikována metoda případové studie na data vyšetřování z let 2013–2018. Výsledky naznačují, že neohlášená kontrola Evropské komise způsobí v průměru 2,94% propad ceny akcií vyšetřované firmy. Rozhodnutí Evropské komise o protiprávním jednání pak vede k průměrnému snížení cen akcií o 2,46 %. Ve zkoumaném intervalu byl zaznamenán pokles tržní kapitalizace o 2,10 % až 3,26 %, přičemž samotné pokuty se na celém poklesu podílely pouze z 10 % až 15,5 %. Závěrem jsou tato zjištění diskutována.
Klíčová slova: Případová studie; Antimonopolní politika; Evropská unie
Název práce: The Impact of Antitrust Investigation and Fines of the European Union on a Firm’s Valuation
Autor(ka) práce: Kölbl, Jan
Vedoucí práce: Pošta, Vít
Oponenti práce: Nečadová, Marta
The main aim of this bachelor’s thesis is to identify the impact of events that are associated with antitrust policy of the European Union on market capitalization of the investigated firms. In the first part of the thesis, theoretical concepts are introduced. In the second part, event study methodology is applied on data of years 2013-2018. Results indicate that Commission’s dawn raid causes, on average, reduction of the investigated firm’s stock price by 2.94 %. Final decision of the European Commission leads to average decrease of stock price by 2.46 %. In the studied period, total reduction of market capitalization of 2.10 % to 3.26 % was noted, while the fines accounted for 10% to 15.5% of the loss. Finally, the findings are discussed.
Klíčová slova: Antitrust policy; European Union; Event study

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská