Strategická analýza rodinné firmy

Název práce: Strategická analýza rodinné firmy
Autor(ka) práce: Dvořáková, Michaela
Vedoucí práce: Machek, Ondřej
Oponenti práce: Jurek, Martin
Cílem diplomové práce „Strategická analýza rodinné firmy“ je provedení komplexní strategické analýzy ryze českého rodinného podniku DVOŘÁK – svahové sekačky, s.r.o. Práce je strukturována na část teoreticko-metodologickou a praktickou. V rámci teoretické části je čtenář seznámen se specifiky rodinného podnikání, základními přístupy ke strategii a strategickým procesem. Dále jsou představeny vybrané nástroje a metody strategické analýzy. Praktická část je zahájena popisem analyzovaného podniku, jeho historie, produktového portfolia a dalších klíčových charakteristik. Je zhodnocen rodinný aspekt podniku a jeho strategická role. Následně je provedena analýza vnějšího a vnitřního prostředí podniku. V rámci analýzy vnějšího prostředí jsou použity nástroje PESTLE a Porterova analýza 5 sil. Analýza vnitřního prostředí pracuje s metodami VRIO, analýzou finančních poměrových ukazatelů, AB analýzou a analýzou kultury. Výstupy analýz jsou propojeny prostřednictvím SWOT analýzy. Na závěr je zhodnocena strategická role rodinného aspektu podniku. Výstupem práce jsou strategická doporučení zakladateli podniku a managementu analyzované společnosti.
Klíčová slova: PESTLE analýza; Strategická analýza rodinné firmy; Specifika rodinného podnikání; Porterova analýza 5 sil; AB analýza; SWOT analýza
Název práce: Strategic Analysis of a Family Company
Autor(ka) práce: Dvořáková, Michaela
Vedoucí práce: Machek, Ondřej
Oponenti práce: Jurek, Martin
The aim of the thesis "Strategic Analysis of a Family Company" is to carry out a comprehensive strategic analysis of the purely Czech family enterprise DVOŘÁK - slope mowers, s.r.o. The thesis consists of theoretical and practical part. Within the theoretical part, the reader is familiar with the specifics of family business, basic approaches to strategy and strategic process. In addition, selected tools and methods of strategic analysis are presented. The practical part starts with the description of the analyzed company, its history, the product portfolio and other key characteristics. The family aspect of the business and its strategic role are assessed. Subsequently, an analysis of the external and internal environment of the enterprise is carried out. The PESTLE and Porter 5 -force analysis tools are used to analyze the external environment. Internal environment analysis works with VRIO methods, analysis of financial ratios, AB analysis and culture analysis. Analytical outputs are linked by SWOT analysis. Finally, the strategic role of the family aspect of the company is assessed. The output of the thesis is the strategic recommendation for the founder and management of the analyzed company.
Klíčová slova: Strategic analysis of family business; Family business specifics; PESTLE analysis; AB analysis; SWOT analysis; Porters 5 forces analysis

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra strategie