Daň z nemovitých věcí v ČR

Název práce: Daň z nemovitých věcí v ČR
Autor(ka) práce: Dušková, Jana
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Morávková, Jana
Diplomová práce se zaměřuje na daň z nemovitých věcí v České republice, konkrétněji na pravomoc obcí zavádět místní koeficient. Hlavním cílem práce je analýza důvodů pro zvýšení místního koeficientu a ověření, zda příjmy plynoucí ze zvýšení koeficientu byly využity na předem avizované účely. Dílčím cílem je zhodnocení celkové transparentnosti informací a modelace ideální struktury a obsahu zveřejněných dat, které by obce měly použít. První kapitola se věnuje vymezení základním pojmům pro pochopení dané problematiky, jako předmět a sazby daně z nemovitých věcí, místní koeficient či rozpočtová skladba obcí. Ve druhé kapitole se nachází dílčí případové studie, které se věnují vybraným obcím se zavedeným místním koeficientem. Poslední kapitola shrnuje zjištěné poznatky u jednotlivých obcí a hodnotí zjištěnou transparentnost informací ohledně hospodaření obcí.
Klíčová slova: místní koeficient; daň z nemovitých věcí; rozpočet obce
Název práce: Real estate tax in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Dušková, Jana
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Morávková, Jana
The diploma thesis focuses on real estate tax in the Czech Republic, more specifically on the competence of municipalities to introduce a local coefficient. The main objective of the thesis is to analyze the reasons for increasing the local coefficient and to verify whether the revenues resulting from the increase of the coefficient have been used for the previously announced purposes. The partial objective is to evaluate the overall transparency of information and modeling the ideal structure and content of the published data that municipalities should use. The first chapter deals with the definition of basic concepts for the understanding of the given issue, as the subject and rates of the real estate tax, the local coefficient or the budget composition of the municipalities. In the second chapter there are partial case studies, which deal with selected municipalities with established local coefficient. The last chapter summarizes the findings of individual municipalities and evaluates the observed transparency of the municipalitie´s information.
Klíčová slova: local coefficient; real estate tax; municipality budget

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví