Název práce: Dopady nového standardu IFRS 16 na vykazování leasingů v účetních závěrkách vybraných společností
Autor(ka) práce: Dokoupilová, Barbora
Vedoucí práce: Peprníčková, Mariana
Oponenti práce: Procházka, David
Tato diplomová práce se zabývá problematikou vykazování leasingů podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví. Teoretická část je zaměřena na stávající úpravu vykazování leasingů podle IAS 17, přípravu nového standardu upravující způsob vykazování leasingů a budoucí úpravu vykazování leasingů v souladu s IFRS 16. Dále jsou zde shrnuty změny, které jsou od implementace nového standardu očekávány. Cílem praktické části je promítnout dopad nových pravidel vykazování leasingů do účetních výkazů leteckých společností. Proto jsou v této části účetní výkazy vybraných leteckých společností sestavené podle IAS 17 upraveny o vliv pravidel IFRS 16. Přechod na nový standard upravující způsob vykazování leasingů bude mít, dle provedených výpočtů, dopad na zvýšení hodnoty aktiv a závazků společností evidujících mimobilanční leasingy. Ovlivněny budou také některé finanční ukazatele, například EBITDA, obrat aktiv nebo míra zadluženosti.
Klíčová slova: leasing; finanční leasing; operativní leasing; IAS 17; IFRS 16; letecké společnosti
Název práce: Impacts of the new standard IFRS 16 on the reporting of leases in the financial statements of selected companies
Autor(ka) práce: Dokoupilová, Barbora
Vedoucí práce: Peprníčková, Mariana
Oponenti práce: Procházka, David
This diploma thesis deals with issues of reporting of leases according to International Financial Reporting Standards. The theoretical part is focused on current regulation of lease reporting under IAS 17, the preparation of a new lease standard and future rules of reporting of leases in accordance with IFRS 16. There are also summarized changes that are expected of the implementation of the new standard. The aim of the practical part is to reflect the impact of the new lease accounting rules in financial statements of airlines. Therefore, in this part, financial statements of selected airlines compiled in accordance with IAS 17 are adjusted for the impact of the new lease standard IFRS 16. According to calculations, the implementation of the new lease standard will have an impact on the increase of the value of assets and liabilities of companies reporting off balance sheet leases. Some financial indicators such as EBITDA, asset turnover ratio or debt ratio will also be affected.
Klíčová slova: lease; financial lease; operating lease; IAS 17; IFRS 16; airlines

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 24. 11. 2017