Daňová opatření v období finanční krize a jejich další vývoj

Název práce: Daňová opatření v období finanční krize a jejich další vývoj
Autor(ka) práce: Chylík, Jakub
Vedoucí práce: Vančurová, Alena
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
Cílem diplomové práce je zjištění, zdali daňové změny v oblasti zdanění osobních příjmů provedené v období mezi roky 2008 a 2014 projevovaly dočasný charakter, jak bylozpravidla deklarováno. V první kapitole naleznete obecné informace týkají se hospodářského cyklu a daňové teorie a politiky. Zmíněna je především funkce daní jako stabilizátorů a struktura daňových mixů. Druhá kapitola se zaměřuje na vymezení jednotlivých oblastí Evropy a jejich vývoji reálného HDP ve vymezených letech. Mimo to je zde analyzován vývoj daňových mixů jednotlivých států. V poslední kapitole se již nachází analýza dočasnosti změn včetně propojení s makroekonomickými ukazateli. Výsledkem této analýzy by mělo být zjištění, zdali provedené daňové změny v období od roku 2008 až 2014 byly změnami dočasnými, či naopak se jednalo následně o trvalý stav.
Klíčová slova: Daňový mix; Daňové reformy; Míra nezaměstnanosti; Reálné HDP; Daň z příjmů fyzických osob; Sociální pojistné
Název práce: Tax measures during the financial crisis and others development
Autor(ka) práce: Chylík, Jakub
Vedoucí práce: Vančurová, Alena
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
The aim of this thesis is to find out whether the tax changes in the area of personal income taxation carried out between 2008 and 2014 had a temporary character. In the first chapter you find basic information about economic cycle and tax theory and policy. The function oftaxes as stabilizer and the structure of tax mix are mainly mentioned. The second chapter is focused on definition of all European regions and their development of the real GDP in already mentioned years. The analyses of tax mix development is also situated in the second chapter. In the last chapter you find the analyze of the temporality of executed amendments connected with macroeconomic indicators. The result of this analyzes should be finding whether executed amendments in the period from 2008 to 2014 were temporarily, or if they became permanent.
Klíčová slova: Tax reforms; Unemployment rate; Tax mix; Taxes on income and profits of individuals; Social security contributions; real GDP

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví