Název práce: Ciitlvosť kompromisnej varianty na zmenu váh vo vybraných metódach viackriteriálneho hodnotenia variant
Jazyk práce: Slovensky
Táto práca sa zaoberá analýzou citlivosti výberu kompromisnej varianty na zmenu váh vo vybraných metódach VHV. Znalosť základných metód viackriteriálneho hodnotenia variant napomáha riešeniu každodenných situácií. Preferencie rozhodujúceho sa však často menia a okrem jednoznačného usporiadania variant je vhodné načrtnúť aj alternatívne scenáre, k čomu slúži analýza citlivosti. Cieľom práce bude určiť, ktorá z vybraných metód reaguje na tieto zmeny citlivejšie. Práca je rozdelená do troch častí. Prvá časť zahŕňa teoretické poznatky, z ktorých sa v ďalších častiach vychádza. Ďalej sa citlivosť sleduje pre metódy TOPSIS a WSA. V poslednej časti sa zostavuje matematický model, ktorý počíta intervaly stability váh kritérií. V závere je zhodnotený úspech celej práce a naplnenie jej cieľov.
Klíčová slova: WSA; TOPSIS; citlivostná analýza
Název práce: Sensitivity analysis of a compromise variant to changes in weights in selected methods of multicriteria evaluation of alternatives
Jazyk práce: Slovensky
This bachelor thesis deals with sensitivity analysis of a compromise variant to changes in weights in selected MEA methods. Knowledge of basic methods of multicriteria evaluation of alternatives helps to solve everyday situations. Preferences of decision maker are often changeable and it is useful to show some alternative scenarios except the ranking. Sensitivity analysis serves for that purpose. The aim of this bachelor thesis is to determine, which of the selected methods responds more sensitive to these changes in weights. This work is divided into three parts. The first part includes theoretical knowledge. Furthermore, sensitivity is monitored for the TOPSIS and WSA methods. In the last part, a mathematical model is compiled, which calculates the stability intervals for weights. At the end, the success of the whole work and the fulfillment of its objectives is assessed.
Klíčová slova: TOPSIS; Sensitivity analysi; WSA
Název práce: Citlivost kompromisní varianty na změnu vah ve vybraných metodách vícekriteriálního hodnocení variant
Jazyk práce: Slovensky
Táto práca sa zaoberá analýzou citlivosti výberu kompromisnej varianty na zmenu váh vo vybraných metódach VHV. Znalosť základných metód viackriteriálneho hodnotenia variant napomáha riešeniu každodenných situácií. Preferencie rozhodujúceho sa však často menia a okrem jednoznačného usporiadania variant je vhodné načrtnúť aj alternatívne scenáre, k čomu slúži analýza citlivosti. Cieľom práce bude určiť, ktorá z vybraných metód reaguje na tieto zmeny citlivejšie. Práca je rozdelená do troch častí. Prvá časť zahŕňa teoretické poznatky, z ktorých sa v ďalších častiach vychádza. Ďalej sa citlivosť sleduje pre metódy TOPSIS a WSA. V poslednej časti sa zostavuje matematický model, ktorý počíta intervaly stability váh kritérií. V závere je zhodnotený úspech celej práce a naplnenie jej cieľov.
Klíčová slova: WSA; TOPSIS; vícekriteriální hodnocení variant

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Matematické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie