Finanční nástroje dle IFRS

Autor(ka) práce: Dvořáková, Klára
Vedoucí práce: Procházka, David
Oponenti práce: Vašek, Libor
Diplomová práce se zabývá problematikou finančních nástrojů z hlediska mezinárodních účetních standardů. Cílem práce je přiblížit problematiku klasifikace a oceňování finančních nástrojů, znehodnocení finančních aktiv a zajišťovacího účetnictví z pohledu standardů IAS 39 a IFRS 9. V hlavní části práce jsou uvedeny důvody, které vedly k nahrazení současného standardu IAS 39 nový standardem IFRS 9 a důsledky, které s sebou nahrazení může přinést. Dále jsou v hlavní části práce rozebrány významné odlišnosti těchto dvou standardů. V praktické části jsou analyzovány společnosti, jejichž cenné papíry jsou obchodovány na pražské burze cenných papírů. Analýze jsou podrobeny komentáře ke standardu IFRS 9, které jednotky poskytují ve svých účetních závěrkách. Cílem praktické části je potvrdit či vyvrátit stanovené hypotézy. Celou prací jsou prolnuty příklady, které by měly poskytnout jasnější představu o rozdílnostech standardů IAS 39 a IFRS 9.
Klíčová slova: klasifikace; oceňování; znehodnocení; IFRS 9; zajišťovací účetnictví; finanční nástroje; IAS 39
Název práce: Financial instruments under IFRS
Autor(ka) práce: Dvořáková, Klára
Vedoucí práce: Procházka, David
Oponenti práce: Vašek, Libor
The diploma thesis deals with the issue of financial instruments in terms of International financial reporting standards. The objective of the thesis is to approach the issues of classification and measurement of financial instruments, impairment of financial assets and hedge accounting in terms of the IAS 39 and IFRS 9 standards. The main part of the thesis explains the reasons that led to the replacement of the current standard IAS 39 by the new one IFRS 9 and the consequences that might occur with it. In the main part of the thesis there are also mentioned the important differences of these two standards. The practical part analyzes companies whose securities are traded on the Prague Stock Exchange. Their comments on IFRS 9 standard that they provide in their financial statements are analyzed. The aim of the practical part is to confirm or disprove the established hypothesis. Throughout the work there are given examples to provide a clearer picture of the differences in standards IAS 39 and IFRS 9.
Klíčová slova: financial instruments; IAS 39; IFRS 9; measurement; hedge accounting; impairment; classification

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 25. 5. 2017