Název práce: Národohospodářské souvislosti novely bankovních zákonů z roku 1932 v Československu
Autor(ka) práce: Sochna, Karel
Vedoucí práce: Váňa, Daniel
Oponenti práce: Dufek, Pavel
Cílem této práce je popis a analýza státní intervence do oblasti bankovnictví v průběhu Velké hospodářské krize. V roce 1932 schválila vláda novelu některých bankovních zákonů platných od roku 1924. Výzkumnou otázkou je, zda byla novelizace některých bankovních zákonů, kterou provedla československá vláda v roce 1932 adekvátní situaci v československém bankovnictví v podmínkách probíhající Velké hospodářské krize, vzhledem k zamýšleným cílům tohoto kroku? Hypotéza zní, že československá vláda reagovala novelizací vybraných bankovních zákonů adekvátně vzhledem k zamýšleným cílům tohoto kroku, protože novelizace některých bankovních zákonů v roce 1932 řešila problémy, se kterými se bankovnictví potýkalo a měla potenciál lépe přizpůsobit již existující legislativní úpravu aktuální situaci v bankovnictví. První část práce je věnována období do roku 1932. V této části práce jsou představeny bankovní zákony z roku 1924 a vývoj bankovnictví, který k jejich přijetí vedl. Dále je zde představen vývoj československého hospodářství a bankovnictví od přijetí bankovních zákonů, až do jejich novelizace v roce 1932. Druhá část práce je zaměřena na novelizaci bankovních zákonů, pro kterou se vláda v roce 1932 rozhodla. Za teoretickou část práce je možné považovat první až třetí kapitolu. Naopak praktickou částí je čtvrtá kapitola. Dostupné prameny a materiály k danému tématu jsou analyzovány a výsledky této analýzy syntetizovány do vlastních závěrů autora. Na základě získaných poznatků a závěrů je potvrzena hypotéza a zodpovězena výzkumná otázka. Význam práce spočívá v analýze státního zásahu do sektoru bankovnictví v roce 1932. Tato analýza může poskytnout vodítko pro zodpovězení aktuálních otázek, týkajících se smyslu státních intervencí do sektoru bankovnictví, které se po roce 2008 objevily.
Klíčová slova: Československá republika; Bankovní zákony; Komerční bankovnictví; Novelizace bankovních zákonů; Československé bankovnictví
Název práce: The National Economic Coherence of the Amendment of Banking Laws of 1932 in Czechoslovakia
Autor(ka) práce: Sochna, Karel
Vedoucí práce: Váňa, Daniel
Oponenti práce: Dufek, Pavel
The aim of this study is description and analysis of the state intervention into the banking sector during the Great Depression. In 1932 the government passed amendment of the banking laws from 1924. The basic question is whether the amendment of this laws in 1932 was adequate improvement current legislation, according to goals which the government intended? The hypothesis is that the Czechoslovak government responded adequate on the current situation, because the amendment of the laws in 1932 were solving the problems in banking sector. The first part of this thesis is aimed at the period untill 1932. In this part are introduced the banking laws from 1924 and course of events preceded their passing. Here is also introduced evolution of the Czechoslovak economy since 1924 till the amendment of the banking laws in 1932. Theoretical part of this thesis is chapter one up to chapter three. Practical part of this thesis is chapter four. Available sources are analysed and results of this analysis are synthesized to the author‘s conclusions. Based on this results is confirmed the hypothesis and answered the basic question. The importance of this study is in the analysis of state intervention into the banking sector in 1932. This analysis may provide a clue to answer topical questions concering the meaning of state interventions into the banking sector which emerged after 2008.
Klíčová slova: Amendment of the Banking Laws; Czechoslovak Republic; Banking Laws; Czechoslovak Banking; Commercial Banking

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky