Komparace modelů kreditního rizika

Název práce: Komparace modelů kreditního rizika
Autor(ka) práce: Drahokoupil, Jakub
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Kováč, Michal
Bakalářská práce je zaměřena na problematiku měření kreditního rizika tradičními i moderními metodami, zvláště pak vybranými modely. Práce definuje pojmy riziko, řízení rizik, kreditní riziko a pracuje s nimi v širším kontextu regulace a risk managementu. Poskytuje odůvodnění k rozvoji moderních přístupů ke kreditnímu riziku a podává základní informace o jednotlivých modelech jak z hlediska jejich matematické podstaty, tak z pohledu jejich funkčnosti na vzorových portfoliích. Práce také hodnotí vzájemné odlišnosti modelů a definuje jejich výhody a nevýhody, ze kterých poté vyvozuje prostředí vhodné pro jejich aplikaci.
Klíčová slova: kreditní riziko; regulace BASEL; modely pro měření kreditního rizika; Credit Risk +; Credit Metrics; KMV; Mercer Oliwer Wyman
Název práce: Comparison of credit risk models
Autor(ka) práce: Drahokoupil, Jakub
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Kováč, Michal
This bachelor thesis focuses on credit risk measurement by traditional and modern methods, especially selected credit risk models. The thesis defines terms risk, risk management and credit risk which are then put into a wider context of regulation. Provides justification for the development of modern credit risk approaches and provides basic information about each selected model both from the mathematical side and from the perspective of their functionality on sample portfolios. Thesis also evaluates mutual differences of each model and defines their strengths and weaknesses from which it derives an environment suitable for their application.
Klíčová slova: credit risk; models for measuring credit risk; Credit Risk +; Mercer Oliwer Wyman; BASEL regulation; Credit Metrics; KMV

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky