Optimalizace a krácení pojistného a podvody v sociálním zabezpečení

Název práce: Optimalizace a krácení pojistného a podvody v sociálním zabezpečení
Autor(ka) práce: Hložánková, Veronika
Vedoucí práce: Tepperová, Jana
Oponenti práce: Rytířová, Lucie
Cílem této diplomové práce je identifikace podvodných jednání v oblasti sociálního zabezpečení. První část práce je zaměřena na typy podvodů v oblasti krácení pojistného na sociálním zabezpečení včetně odhadu velikosti pojistných úniků v členských státech Evropské unie. Tato část práce poskytuje také komparaci zatížení pojistným sociálního zabezpečení v jednotlivých státech Evropské unie. Druhá část se věnuje podvodným praktikám a omylům, ke kterým dochází při nárokování dávek ze systémů sociálního zabezpečení. V závěru práce jsou uvedena opatření, která by mohla podvodům zabránit nebo je alespoň omezit.
Klíčová slova: pojistné na sociální zabezpečení; dávky sociálního zabezpečení; systémy sociálního zabezpečení koordinační nařízení EU; podvody v sociálním zabezpečení; úniky na pojistném sociálního zabezpečení
Název práce: Optimization and social security frauds
Autor(ka) práce: Hložánková, Veronika
Vedoucí práce: Tepperová, Jana
Oponenti práce: Rytířová, Lucie
The aim of this diploma thesis is the identification of fraud in the area of social security. The first part of the thesis focuses on the types of fraud involving social security contributions, including an estimate of the evasion of social security contributions in the Member States of the European Union. The thesis also provides a comparison of the burden of social security contributions in the individual countries of the European Union. The second part looks into fraudulent practices and mistakes that occur when claiming benefits from social security systems. At the end of the thesis, there is a review of measures that could prevent or at least reduce social security fraud.
Klíčová slova: social security contributions; social security benefits; social security systems; EU coordination of social security; social security frauds, evasion of social security contributions

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví