Dopad slev na vyživované osoby

Název práce: Dopad slev na vyživované osoby
Autor(ka) práce: Hanzlíková, Adéla
Vedoucí práce: Slintáková, Barbora
Oponenti práce: Trgiňa, Gejza
Slevy na dani, jako je sleva na manželku, sleva na dítě a sleva za umístnění, jsou nedílnou součástí našeho daňového systému a jsou považovány za jeden z nástrojů prorodinné politiky. Jejich dopad se může zásadně lišit v závislosti na rodinném uspořádání, počtu a věku jednotlivých dětí. Hlavní cílem práce je tedy analyzovat finanční dopad slev na vyživované osoby. Výzkum je zaměřen na to, jakým způsobem ovlivňují zmíněné slevy na dani výši odváděných daní zaměstnanců žijících v klasicky uspořádané rodině, pokud je živitelem pouze otec a matka se věnuje výhradně péči o rodinu. Pro zvolené typy rodin je určena nejvyšší hrubá mzda, při níž se nemusí odvádět daň, a je stanovena také velikost nevyčerpaných slev na dani. V navazujících výpočtech čistého příjmu je rovněž ilustrován dopad sociálních dávek, které jsou zaměřené především na nejchudší domácnosti. Poměr čistého příjmu rodiny k hrubé mzdě živitele dává představu o podpoře rodin ze strany státu pomocí daňových a dávkových opatření.
Klíčová slova: slevy na dani; prorodinná politika; daňový a dávkový systém; vyživované osoby
Název práce: Impact of tax credits on dependants
Autor(ka) práce: Hanzlíková, Adéla
Vedoucí práce: Slintáková, Barbora
Oponenti práce: Trgiňa, Gejza
Tax credits such as wife credit, child credit or credit for placement, are important parts of our tax system and are one of the tools of pro-family policy. Their effect might vary according to family configuration, number and age of children. The aim of the bachelor thesis is to analyse financial impact of tax credits on dependants. The bachelor thesis examines mostly how the tax credits affect the paid tax of employees living in classical family model where the father is the only breadwinner and mother takes care of family. For the chosen family types the highest gross wage is determined when the tax does not have to be paid and also the size of unused tax credits is determined. In the following counts of net income the effect of social benefits is also illustrated. These social benefits are focused mainly on the poorest households. The ratio of net income of family to the gross wage of breadwinner illustrates how the family is supported from the side of government using tax and benefit instruments.
Klíčová slova: pro-family policy; tax and benefit system; tax credits; dependants

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví