Název práce: Srovnání odvodového zatížení v České republice a Německu se zaměřením na příjmy ze závislé činnosti
Autor(ka) práce: Brož, Jiří
Vedoucí práce: Láchová, Lenka
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
Bakalářská práce se zaměřuje na srovnání odvodového zatížení příjmů ze závislé činnosti v České republice a Německu. Odvody ze mzdy se pro účely této práce rozumí daň z příjmů fyzických osob a sociální pojistné. Práce poskytuje informace vedoucí ke zjištění, že systém zdanění zaměstnanců v Německu nabízí větší možnosti uplatnění položek snižující daňovou povinnost, zejména o hodnotu zaplacenou na zákonném pojistném a nákladů spojených se zaměstnáním. Efektivní míra zdanění, která nám říká, jakou část mzdy zaměstnance si stát ponechá, je měřena pro jednotlivé násobky průměrných mezd.
Klíčová slova: daň z příjmů fyzických osob; Německo; sociální pojištění; efektivní míra zdanění; závislá činnost
Název práce: The comparative study of personal income taxation from a dependent activity in the Czech Republic and Germany
Autor(ka) práce: Brož, Jiří
Vedoucí práce: Láchová, Lenka
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
The bachelor thesis presents a comparison of personal income taxation from a dependent activity in the Czech Republic and Germany. The tax burden of employee includes a personal income tax and social security contributions. The thesis contains a detailed description of tax deductions and presents the main differences, for instance, the possibility to deduct income-related expenses and social security contributions paid by an employee from the tax base in Germany. The effective tax rate is calculated for multiples of an average wage in both countries.
Klíčová slova: Germany; social and health insurance; effective tax rate; dependent activity; personal income tax

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví