Ekonomické hodnocení léčby fibrilace síní radiofrekvenční katétrovou ablací

Název práce: Ekonomické hodnocení léčby fibrilace síní radiofrekvenční katétrovou ablací
Autor(ka) práce: Sitek, David
Vedoucí práce: Hajdíková, Taťána
Oponenti práce: Bulava, Alan
Tato diplomová práce provádí ekonomické hodnocení léčby perzistující fibrilacesíní metodou radiofrekvenční katétrové ablace ve srovnání se standardní farmakologickou léčbou. Retrospektivně byly zkoumány dvě skupiny pacientů, které bylyléčeny těmito dvěma porovnávanými metodami. Byla zjišťována účinnost, mírakomplikací, náklady a přínosy těchto dvou metod. Na základě zjištěných dat byloprovedeno ekonomické hodnocení za pomocí analýzy efektivity nákladů a analýzyužitečnosti nákladů. Zjištěné výsledky byly ověřeny analýzou citlivosti a podrobenydiskuzi. Metoda léčby perzistující fibrilace síní katétrovou ablací je metodou účinnější, ale i nákladnější, než je konvenční farmakologická léčba. Inkrementálnínáklady na QALY byly vyčísleny na 235 104 Kč, což z léčby fibrilace síní katétrovouablací činí schůdnou, účinnější a tedy i preferovanou alternativu k farmakologickéléčbě, protože číslo se nachází pod hranicí ochoty platit za zdravotní péči, která jev České republice 1 mil. Kč. Léčba perzistující fibrilace síní katétrovou radiofrekvenční metodou je tedy nákladově efektivní intervencí ve srovnánís farmakologickou léčbou.
Klíčová slova: fibrilace síní; analýza efektivity nákladů; analýza užitečnosti nákladů; radiofrekvenční ablace
Název práce: Economic evaluation of the treatment of atrial fibrillation by radiofrequency catheter ablation
Autor(ka) práce: Sitek, David
Vedoucí práce: Hajdíková, Taťána
Oponenti práce: Bulava, Alan
The thesis is focused on the economical evaluation of invasive treatment of atrial fibrillation using radiofrequency catheter ablation in comparison with standard pharmacological therapy. Two groups of patients treated with these methods were studied retrospectively. Effectiveness, number of complications, costs and benefits of pharmacological versus invasive therapy were evaluated. Based on the retrieved data, economical analysis grounded on the cost effectiveness analysis and cost utility analysis was performed. Results were validated using sensitivity analysis and subjected to a thorough discussion. Catheter ablation of persistent atrial fibrillation is more effective but more costly method of treatment compared to the standard pharmacological therapy. Incremental costs per QALY were calculated as 235 104 CZK per case, which makes catheter ablation therapy of atrial fibrillation feasible, more effective and therefore preferred method compared to standard pharmacological therapy, since this number lays well below the threshold of willingness to pay for the specific treatment method, which is 1 000 000 CZK in the Czech Republic. Therefore, catheter ablation treatment of persistent atrial fibrillation seems cost effective intervention compared to conventional pharmacological therapy.
Klíčová slova: cost-effectiveness analysis; cost–utility analysis; radiofrequency ablation; atrial fibrillation

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu