Právní rovnost mezi podnikatelem a spotřebitelem v prodejích přes internet

Název práce: Právní rovnost mezi podnikatelem a spotřebitelem v prodejích přes internet
Autor(ka) práce: Sádaba, Félix
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Švarc, Zbyněk
Oponenti práce: Poláček, Bohumil; Sciskalová, Marie
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU o právech spotřebitelů, která upravuje mimo jiné distanční smlouvy, otevřela nový scénář uplacením zásady úplné harmonizace. Kromě principu úplné harmonizace přináší směrnice dvě novinky s cílem motivovat spotřebitele nakupovat přes internet: díky směrnici budou spotřebitelé lépe informování při nákupu, a současně budou zjednodušeny podmínky pro odstoupení od smlouvy za současné prodloužení lhůty.Při zkoumání postavení smluvních stran ve směrnici, si kladu za cíl označit nedostatky ve směrnici v rámci právních vztahů smluvních stran v distančních smlouvách, jakožto i podobné nedostatky v její transpozici do vnitrostátních právních úprav ČR a Španělska.V této práci se pokusím učinit srovnání transpozice směrnice do právních úprav ČR a Španělska, a to ve dvou oblastech: zaprvé bych chtěl analyzovat definice smluvních stran, zadruhé, zda uvedené právní úpravy dodržují právní rovnost mezi podnikatelem a spotřebitelem v rámci informační povinnosti a právo odstoupit od smlouvy. Na základě obou analýz bych chtěl posoudit postavení smluvních stran a dospět k závěrečným definicím a po porovnání vzájemné povinnosti smluvních stran přinést do následujících úprav návrhy de lege ferenda, což by oběma stranám smlouvy přinášelo právní jistotu.Táto práce chce být přínosem ve vymezení nedostatků v transpozici evropské směrnice a v zajištění právní rovnosti mezi smluvními stranami v rámci informační povinnosti a právo odstoupit od smlouvy. Domnívám se, že uvedený cíl odpovídá společenské potřebě a zmíněné změny jsou přínosné pro právní úpravy.Metodologii srovnání české a španělské právní úpravy jsem sledoval na základě návrhů srovnávání Viktora Knappa v knize “Vědecká propedeutika pro právníky.“
Klíčová slova: Směrnice; Harmonizace; Transpozice; Spotřebitel; Podnikatel; Informační povinnost; Odstoupení od smlouvy
Název práce: Legal equality between entrepreneur and consumer in online sales
Autor(ka) práce: Sádaba, Félix
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Švarc, Zbyněk
Oponenti práce: Poláček, Bohumil; Sciskalová, Marie
Directive 2011/83/EU of the European Parliament and of the Council on consumer rights, which regulates among others distance contracts opened a new scenario applying the principle of full harmonization. In addition to this principle of full harmonization the Directive brings two novelties motivating consumers to shop on the Internet: consumers will be better informed of their rights when shopping online and at the same time the conditions to withdraw from the contract will be simplified, while extending its time limit.Examining the status of the contracting parties I intended to identify several shortcomings within their legal relations in the Directive as well as similar shortcomings in its transposition into the national legislation of the Czech Republic and Spain.I compared the transposition of the Directive into the Czech and Spanish legislation in two areas: firstly, in the definitions of both contract parties; secondly, whether the referred regulations respect legal equality between the entrepreneur and the consumer in the obligation to inform and within the right to withdraw from the contract. Based on both analyses, I arrive to final definitions and bring proposals de lege ferenda for legal certainty for the contracting parties after comparing their mutual obligations.This work intends to be helpful in showing shortcomings in the transposition of the European Directive and ensuring legal equality between the contract parties in the obligation to inform and the right to withdraw from the contract. This objective is a social need and the referred proposals are beneficial for the legal norms.The methodology used in the comparison of the Czech and Spanish regulations follows Viktor Knapp's proposals in the book “Vědecká propedeutika pro právníky.“
Klíčová slova: Transposition; Consumer; Harmonization; Obligation to inform; Right to withdraw; Entrepreneur; Directive

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Obchodní a mezinárodní hospodářské právo
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.