Název práce: Vliv druhého ropného šoku na měnovou politiku Federálního rezervního systému Spojených států amerických
Autor(ka) práce: Košut, Jaroslav
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Skřivan, Aleš
70. a 80. léta jsou známa především díky období tzv. „velké inflace“, které vážně poznamenalo vývoj Spojených státech amerických a jehož řešení bylo velmi ekonomicky i politicky náročné. V teoretické části práce přibližuje hospodářskou a monetární situaci v 70. letech, poukazuje na možný vliv ropných šoků a monetární politiky na vývoj makroekonomických agregátů a dokresluje tak výchozí situaci před nástupem Paula Volckera na post předsedy Rady guvernérů Federálního rezervního systému. V praktické části přistupuje k analýze vývoje cenových indexů v kontextu druhého ropného šoku a poukazuje na jejich výrazné ovlivnění jak druhým ropným šokem, tak později i monetární politikou předsedy Volckera. Spojuje také rozhodování předsedy Volckera o monetární politice v první polovině 80. let s vývojem indexu cen spotřebitelů jako klíčovým faktorem a prezentuje názor, že druhý ropný šok měl zásadní vliv na měnovou politiku Federálního rezervního systému ve sledovaném období.
Klíčová slova: USA; Paul Volcker; Fed; 80. léta 20. století; stagflace; Ropný šok
Název práce: The Effect of the Second Oil Shock on the Monetary Policy of the Federal Reserve System of the United States of America
Autor(ka) práce: Košut, Jaroslav
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Skřivan, Aleš
1970s and 1980s are well known primarily thanks to the period of „The Great Inflation“, which critically impacted the economic development of the United States of America and dealing with which was very economically and politically challenging. The theoretical section of the thesis describes the economic and monetary situation in the 1970s, points out the possible effect of the oil shocks and monetary policy on macroeconomic aggregates and presents the difficult starting point for the Chairman of the Federal Reserve Paul Volcker. The practical section of the thesis contains an analysis of the selected price indexes in the context of the second oil shock and shows them being considerably affected by it and, later on, by chairman Volcker’s monetary policy as well. It also makes a connection between the policymaking of chairman Volcker in the former half of the 1980s and the rapidly rising price indexes, which became a key factor in it. Based on this, it presents an opinion that the second oil shock had a considerable effect on the monetary policky of the Federal Reserve system in the aforementioned period.
Klíčová slova: Oil shock; USA; Paul Volcker; FED; 1980s; stagflation

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky