Efektivnost veřejného obstarávání z hlediska dopadu na finanční ukazatele firem

Název práce: Efektívnosť verejného obstarávania z hľadiska dopadu na finančné ukazovatele firiem
Typ práce: Disertační práce
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom práce bolo preskúmať efektívnosť verejného obstarávania s využitím finančných ukazovateľov ekonomických subjektov realizujúcich verejné obstarávania a subjektov, ktoré verejné zákazky nerealizovali. Pre empirickú analýzu boli použité verejné obstarávania stavebných prác a údaje subjektov z odvetvia stavebníctva v Českej republike v rokoch 2012 -2014. V práci je analyzovaná súvislosť medzi zapojením firiem do procesu verejného obstarávania a mierou ich ziskovosti, konkrétne rentabilitou tržieb a rentabilitou aktív. Rozdiely v ziskovosti medzi skupinami firiem boli testované s využitím t-testov a Wilcoxonovho testu. Následne boli odhadnuté dve skupiny regresných modelov s použitím prierezových údajov. Prvá skupina modelov bola odhadnutá na celom súbore firiem. Výsledky indikujú nepriamo úmerný vzťah medzi mierou účasti firiem na realizácii verejného obstarávania a ukazovateľmi rentability tržieb a rentability aktív. Druhá skupina modelov bola odhadnutá na skupine subjektov participujúcich na realizácii obstarávania v analyzovanom období. Do modelov boli zaradené premenné charakterizujúce podmienky realizovaných obstarávaní s akcentom na dosiahnutú mieru konkurencie. Výsledky indikujú negatívny vplyv vyššej miery konkurencie na ukazovatele rentability.
Klíčová slova: verejné obstarávanie; efektívnosť; ziskovosť; sektor stavebníctva
Název práce: Efektivnost veřejného obstarávání z hlediska dopadu na finanční ukazatele firem
Typ práce: Disertační práce
Jazyk práce: Slovensky
Cílem práce bylo prozkoumat efektivnost veřejných zakázek s využitím finančních ukazatelů ekonomických subjektů realizujících veřejné zakázky a subjektů, které veřejné zakázky nerealizovali. Pro empirickou analýzu byly použity veřejné zakázky na stavební práce a údaje subjektů z odvětví stavebnictví v České republice v letech 2012-2014. V práci je analyzovaná souvislost mezi zapojením podniků do procesu veřejných zakázek a mírou jejich ziskovosti, konkrétně rentabilitou tržeb a rentabilitou aktiv. Rozdíly v ziskovosti mezi skupinami podniků byly testovány s využitím t-testů a Wilcoxonova testu. Následně byly odhadnuty dvě skupiny regresních modelů s použitím průřezových dat. První skupina modelů byla odhadnuta na celém souboru firem. Výsledky indikují nepřímo úměrný vztah mezi mírou účasti firem na realizaci veřejných zakázek a ukazateli rentability tržeb a rentability aktiv. Druhá skupina modelů byla odhadnuta na skupině subjektů participujících na realizaci veřejných zakázek v analyzovaném období. Do modelů byly zařazeny i proměnné charakterizující podmínky realizovaných zakázek s akcentem na dosaženou míru konkurence. Výsledky indikují negativní vliv vyšší míry konkurence na ukazatele rentability.
Klíčová slova: efektivnost; ziskovost; sektor stavebnictví; veřejná zakázka
Název práce: Efficiency of public procurement in terms of its impact on financial indicators of companies
Typ práce: Dissertation thesis
Jazyk práce: Slovensky
The aim of the thesis was to explore the efficiency of public procurement using the financial indicators of economic entities that participate in execution of public contracts and entities that did not. Public works contracts and data of companies from the construction sector in the Czech Republic in the period 2012-2014 were used for the empirical analysis. The thesis analyzes the connection between the involvement of companies in the procurement process and their profitability, namely return on sales and return on assets. Differences in profitability between groups of companies were tested using t-tests and the Wilcoxon test. Subsequently, two sets of regression models were estimated using cross-sectional data. The first set of models was estimated on a whole set of companies. The results indicate indirectly proportional relationship between the degree of participation of companies in public contracts and return on sales and return on assets. The second group of models was estimated using a group of companies which during the analyzed period participated in execution of public contracts. The models also contain variables characterizing the conditions of the procurement process, with an emphasis on the achieved level of competition. The results indicate the negative impact of higher competition on profitability ratios.
Klíčová slova: public procurement; effectiveness; profitability; construction sector

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.