Název práce: Flexibilní formy zaměstnávání v ČR a ve vybraných zemích EU po roce 2005. Jsou státy východní Evropy pozadu?
Autor(ka) práce: Jarolímová, Andrea
Vedoucí práce: Bartůsková, Lucia
Oponenti práce: Kubelková, Karina
Práce se zabývá flexibilitou trhů práce po roce 2005 v EU. Hlavním cílem je zjistit, jaké jsou rozdíly mezi státy bývalého východního a západního bloku. Nově přistupující státy do EU po roce 2004 (státy bývalého východního bloku jsou všechny součástí) trpí rigiditami ve strukturální, funkční, numerické i produkční flexibilitě, navíc také nižší kvalitou práce. Komparace byla provedena za pomocí indikátorů: zaměstnání na dobu určitou, průměrnou pracovní dobou, Indexu právní ochrany zaměstnání, práce z domova a sebezaměstnávání, Leakenské indikátory, apod. Rozdíly mezi průměrnými hodnotami zemí východu a západu se v převážné většině zkoumaných indikátorů postupně zmenšují. Státy východu jsou tedy zatím pozadu, ale dohánějí západní státy. Data byla použita převážně z databáze Eurostatu a OECD.
Klíčová slova: flexibilita na trhu práce; trh práce; částečné úvazky
Název práce: Flexible forms of labour in EU after 2005. Are the eastern European countries more rigid?
Autor(ka) práce: Jarolímová, Andrea
Vedoucí práce: Bartůsková, Lucia
Oponenti práce: Kubelková, Karina
The paper compares the eastern bloc countries with the western bloc countries after 2005 in EU. The main result is that countries which joined the European Union after 2004 (all eastern bloc countries are included) are more rigid in case of the structural, functional, numerical and productive flexibility than the old EU countries. The comparative analysis describes indicators such as temporary contracts, average work hours, the Employment Protection Legislation Index, homeworking, self-employment and some of the Laeken´s indicators, etc. The difference between the average values of indicators between each group of countries declines over the time. Statistical data are used mainly from Eurostat and OECD.
Klíčová slova: part-time jobs; flexibility of the labour market; labour market

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky