Priming a rozhodování člověka v konkrétní situaci

Název práce: Priming a rozhodování člověka v konkrétní situaci
Autor(ka) práce: Grecmanová, Denisa
Vedoucí práce: Surynek, Alois
Oponenti práce: Hubinková, Zuzana
Tato diplomová práce se zaměřuje na priming a ovlivňování rozhodování člověka v konkrétní situaci. Hlavním tématem je ovlivňování politického rozhodnutí člověka pomocí kognitivního a obsahového primingu na sociálních sítích. Cílem práce je zjistit, zda se lidé nechají ovlivnit různými stimuly, které na ně mohou působit v politických kampaních a zda si toho jsou vůbec vědomi. Cíl byl dosažen na základě dvou variant dotazníku, kde byla zjišťována aktivita lidí na sociálních sítích spojená s politikou. V každém z dotazníků byly zakomponovány stimuly, které mohly ovlivnit rozhodnutí respondenta. V dotaznících dále respondenti vyjádřili svůj osobní názor, zda by byli na základě těchto stimulů ovlivnitelní. Teoretická část vysvětluje, co je to priming, zabývá se jeho historií, vývojem, druhy primingu a také tím, co může ovlivnit naše rozhodnutí. Teoretická část vychází především z vědeckých článků a výzkumů, které se primingu týkají.
Klíčová slova: myšlení; Priming; rozhodování; ovlivňování; chování; stimuly; nevědomí
Název práce: Priming and decision making in a particular situation
Autor(ka) práce: Grecmanová, Denisa
Vedoucí práce: Surynek, Alois
Oponenti práce: Hubinková, Zuzana
This Thesis focuses on PRIMING and influencing the men´s decision-making in a particular situation. The main topic is influencing one´s political decision using cognitive and content PRIMING on social networks. Goal of the Thesis is to find out whether people can be influenced by the different kind of influence-exerting stimulus during the political campaigns, moreover, whether people are able to become conscious of these acts. The goal has been achieved by the two variants of a questionnaire, in which people´s social network activity connected to politics had been found out. The respondents decision-making stimulus had been incorporated in both of the questionnaire variants. Further, respondents had expressed their own opinion if they personally would have been influenced based on these stimulus. Theoretical part explains what the term „PRIMING“ means and concerns with its history, development and its kinds. Further it describes what may influence our decision. Theoretical part is patterned primarily on priming-based scientific articles and research.
Klíčová slova: Priming; unconsciousness; thinking; decision making; influencing; incentive; behavior

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra manažerské psychologie a sociologie

Datum zadání práce: 14. 12. 2017