Ocenění společnosti O2 Czech Republic a.s

Vedoucí práce: Tyll, Ladislav
Oponenti práce: Sieber, Patrik
Jazyk práce: English
Thesis aims to assess the value of the company O2 Czech Republic a.s. to the date 29th of June 2018 and based on determined enterprise value sets a goal share price for potential investors. The valuation is conducted from the position of an external analysis and no internal or otherwise publicly not available data are used. Theoretical part of thesis includes a brief overview of different applicable valuation methods and introduces a general approach to company valuation based on which builds the practical part of thesis. In practical part of thesis is conducted an analysis of telecommunication industry in which O2 Czech Republic a.s. operates, complemented with financial analysis of company with focus on comparison to its competitors. Valuation part of the thesis is built on two valuation methods, first the intrinsic valuation method based on DCF model and as a supportive relative valuation based on multiples method. The final output of valuation is comparison of valuation results with the current O2 CZ share market price and investment recommendation.
Klíčová slova: Valuation; Telecommunication; DCF
Název práce: Ocenění společnosti O2 Czech Republic a.s
Autor(ka) práce: Stehno, Josef
Vedoucí práce: Tyll, Ladislav
Oponenti práce: Sieber, Patrik
Jazyk práce: English
Cílem diplomové práce je ocenit společnost O2 Czech Republic a.s. ke dni 29.06.2018 z pozice externího analytika bez přístupu k interním informacím společnosti O2 Czech Republic a.s. Před samotným oceněním je provedena strategická a finanční analýza společnosti na jejíž závěrech je postavena predikce buoucího vývoje tržeb, nákladů a zisku společnosti. Ocenění je provedno metodou diskontovaných peněžních toků a komparativní metodou pomocí multiplů. V závěru práce jsou diskutovány výsledky ocenění a jeho možné nedostatky.
Klíčová slova: Ocenění; Telekomunikace; DCF

Studijní program / obor: Ekonomika a management/International Management