Název práce: Exportní podpora jako nástroj zvyšování konkurenceschopnosti a angažovanosti malých a středních podniků a startupů v zahraničním obchodě
Autor(ka) práce: Richter, Stanislav
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Machková, Hana; Novotný, Ota
Disertační práce se zaobírá tématem exportní podpory v kontextu malých a středních podniků (MSP) a startupů. Důvodem pro toto zaměření je chybějící empirická evidence efektivity fungování exportní podpory při zaměření na tyto konkrétní, potřebami velice specifické kategorie firem. Práce představuje komplexní teoretický rámec, na jehož základě jsou formulovány hypotézy a způsoby jejich testování. V praktické části disertační práce analyzuje rámec exportní podpory v České republice, který posléze podrobuje třem různým empirickým pokusům. Hlavním přínosem práce je unikátní výzkum efektivity poskytnuté podpory agenturou CzechInvest na vzorku 111 startupů, které prošly dedikovanými programy podpory s ambicí zapojení do mezinárodních obchodních transakcí.
Klíčová slova: exportní podpora; malé a střední podniky (MSP); startupy
Název práce: EXPORT SUPPORT AS A TOOL TO INCREASE COMPETITIVENESS AND INVOLVEMENT OF SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES AND STARTUPS IN INTERNATIONAL TRADE
Autor(ka) práce: Richter, Stanislav
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Machková, Hana; Novotný, Ota
This dissertation thesis tackles the topic of export support in the context of a small and medium-sized enterprises (SMEs) and startups. The reason for this focus is the lack of empirical evidence of the effectiveness of the export support provided against specific needs of this unique category of companies. This thesis presents a complex theoretical framework on which basis the hypotheses are formulated, and ways of their testing are determined. In the practical part, the dissertation analyzes the framework of export support in the Czech Republic, which is then faced with three different empirical experiments. One of the experiments is to research the effectiveness of CzechInvest's export support programs on a sample of 111 startups that have undergone the very specific programs given their ambition to engage in international business transactions.
Klíčová slova: export support; small and medium-sized enterprises (SMEs); startups

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.