Optimalizace výroby ve strojírenském podniku

Název práce: Optimalizace výroby ve strojírenském podniku
Autor(ka) práce: Stariat, Jiří
Vedoucí práce: Pelikán, Jan
Oponenti práce: Fábry, Jan
Tato práce se zabývá rozvrhovací úlohou, jejími speciálními typy a metodami jejího řešení. Rozvrhovací úloha je jedním ze základních problémů operačního výzkumu, řadí se mezi kombinatorické úlohy. Cílem rozvrhovací úlohy je přiřadit určité činnosti a zdroje jednotlivým časovým okamžikům. Rozvrhovací úloha patří do třídy NP-úplných úloh. Má tedy tak vysokou výpočetní náročnost, že v současné době není znám algoritmus, který by exaktně vyřešil její libovolnou instanci v polynomiálním čase. Proto se k jejímu řešení, hlavně rozsáhlejších úloh, využívá heuristických a metaheuristických metod. I přesto se pokusím, navrhnou exaktní model a aplikovat ho na optimalizaci výroby konkrétní strojírenské firmy.
Klíčová slova: job-shop rozvrhovací problém; operační výzkum; aplikace v praxi
Název práce: Optimizing production in an engineering company
Autor(ka) práce: Stariat, Jiří
Vedoucí práce: Pelikán, Jan
Oponenti práce: Fábry, Jan
This thesis is engaged in scheduling problem, his special types and methods of solving. Scheduling problem is a common operations research problem, which ranks among combinatorial problems. The aim of the scheduling problem is to assign certain activities and resources to individual time moments. Scheduling problem is NP-complete problem. Its computational complexity is thus so high, that there is currently no known algorithm that precisely solve its any instance in polynomial time. Is therefore used for its solution heuristics and metaheuristics. Even though I try, suggest the exact model and apply it to optimize the production of concrete engineering company.
Klíčová slova: job-shop scheduling problem; operations research; application in practice

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonometrie a operační výzkum
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie